| Mosotti a întrebat:

Stie careva in Germania care e regula, de exemplu eu sunt cetatean unei tari UE fara rezidenta si cetatenie, ma pot asigura la o casa de asigurari de stat ca asigurat fara venit? Ca si aici, ca aici merge, m-am asigurat asa.

Am citit la ei ca asigurarea ar fi 165 Euro adica 15, 5 % din un venit minim considerat 1061, 67 Euro, insa asta pentru nemti si rezidenti cred, dar si la strainii din UE tot atata e? Ca ei nu specifica.
Am auzit ca in Austria e 441 euro asa asigurare.
Iar cetatenii non UE nu se pot asigura in sistemul german de stat, asta scrie.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu nu esti cetatean roman?

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ba da, tocmai, ca-s cetatean unei taru UE asa ca regula, si voiam sa stiu care e treaba in acest caz. Ca pentru nemti si rezidenti e clar ca e 165 Euro lunar.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Adica daca plec acolo ca cetatean Roman trebuie sa platesc suma aia?

| Mosotti explică (pentru RAY):

Daca esti neamt sau rezident dai 165 daca n-ai venit luat din munca si ai banii tai treaba ta de unde.
Dar nu stiu cum e pentru cetatenii romani, ca unii zic ca n-ar fi acelasi lucru deloc.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Nazistii tot nazisti raman pana nu te omoara cu zilele nu reusesc sa evite heil fuhrer hitler. Ma enerveaza la ei ca fara familie platesti taxe mai mari deci bani mai putini pentru traiul de zi cu zi.

| Mosotti explică (pentru mgtow):

Asta cu bani mai putin fara familie e normal, ca ai mai putine cheltuieli dupa ei. Daca ai familie de tinut, copil si sotie, e normal sa ai mai mult, aici e gandit.
Cel singur are clasa de impozit 1, cel casatorit are 3 adica cel mai putin impozit, si daca tu ai clasa 3 si esti insurat cu una, si aia lucra, ea va avea clasa 5, adica cel mai mare impozit, ca na.

E f bine asa, nu unii sa aiba mult si altii foarte putin. Adica tu cu nevasta ai doua venituri, dar altul care are doar un venit la o fam ce face?! Ia de la aia care au mai mult ca oricum le ramane mai mult, si mai echilibreaza balanta, bravo lor.