| BigLike a întrebat:

Ce fel de exercitii as putea sa fac ca saimi lucrez partea superioara a corpului abdomen piept si maini? Oare flotarile ajuta? Exista vreun exercitiu prin care capat masa musculara la partile din carp enumerate mai sus (piept abdomen etc) intrebarea mea este daca exista un exercitiu pe care sa il fac in numar destul de mare stiind ca imi lucrez toate aceste parti din corp? Sau daca cineva ar putea sa imi recomande o serie de exercitii prin care sa imi lucrez abdomenul pieptul si mainile mersi funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu, plus ca picioarele reprezintă cea mai importantă parte a corpului nostru.

| TheRealFantasy a răspuns:

Exercitiile tonifiaza, nu iti cresc masa musculara. Ajuta la asta, dar nu inseamna automat ca daca ridici greutati sau faci flotari incep sa iti creasca muschii ca prin minune. Si nu cantitatea conteaza, neaparat.
Daca faci mai multe exercitii sau faci exercitii cu dificultate mai mare, cu greutati mai multe, etc. nu inseamna ca faci mai multi muschi, astea sunt mituri. Nu exista o tehnica minune sau secrete, sunt lucruri simple.
In primul rand trebuie sa ai o alimentatie ok (sa ai un aport bun de vitamine - proteine, fibre, vitamina a, vitamina k, vitamina c, etc. - si grasimi benefice - cum ar fi omega 3, 6 -; asta gasesti in carnea de peste (grasimile benefice, vitamine), de pui, chiar si cea de vita, legume si fructe, paine cat mai putin procesata, adica ori din aia cu cereale, integrala sau neagra, eventual alba simpla, etc. etc.; excesurile nu sunt bune deloc, nu mai zic de energizante, sucuri cu acid non-stop, alcool si tigari, mancare grasa, prajeli, etc.) si sa fii hidratat, mai ales inainte si dupa ce faci exercitii. Daca nu faci asta, te apuci degeaba de exercitii, daca ai un stil de viata nesanatos se vor duce pe apa sambetei toate eforturile tale odata ce te opresti din a mai "lucra muschii", nu mai zic ca va fi greu sa pui muschi de la bun inceput in felul asta.
Apoi legat de exercitii, nu exista un exercitiu sau mai multe exercitii "minune" care sa lucreze toti muschii, trebuie sa ai un set de exercitii cat mai divers si fiecare tip de exercitiu trebuie facut in seturi separate, cate 8, 10, 12, 50, cate vrei tu, sau mai bine zis cat crezi tu ca suporta corpul tau, dar nu trebuie facute cu nemiluita acum ca la apocalipsa, ca mai mult iti faci rau decat sa pui muschi. Te extenuezi degeaba si pe langa faptul ca faci febra musculara risti si sa ai probleme de sanatate.
Depinde si de constitutia ta, de conditia fizica, de cat de multa activitate fizica ai, daca faci vreun sport e deja un lucru foarte bun, te va ajuta.
Pentru abdomen ar fi bune abdomenele, flotarile.
Pentru piept exista exercitii speciale pentru piept dar si cele pentru umeri ajuta la asta.
Pentru maini exista mai multe tipuri de exercitii, ridicarile de greutati sunt cele mai bune, cu gantere, pentru biceps/triceps sau pentru antebrat, pentru ambele, flotarile iar ajuta in cazul asta si oarecum mai putin cele pentru umeri, fiindca iti folosesti bratele pentru a le face.

https://www.menshealth.com/fitness/best-chest-exercises
https://www.youtube.com/watch?v=y1r9toPQNkM

Ceva de genul asta, e bine sa ai mai multe tipuri si sa le diversifici. Nu-s asa de multe asa ca nu are rost sa le pui pe zile separat, gen o zi biceps/triceps, o zi antebrat :)) ar fi o prostie. Dar nu le face mereu in aceeasi ordine si niciodata la fel de multe, o sa intri intr-o stare de-asta de "adaptare" si nu e bine, pluseaza in fiecare saptamana sau la doua saptamani cu 2/5/10 exercitii in plus la fiecare tip.