| DLeonard a întrebat:

De astazi incep sa ma duc la sala, in prim plan m-am decis sa ridic piept, abdomen si brat. Cate zile pe saptamana ar trebui sa fac? In ce ordine ar trebui sa lucrez partile corpului enumerate mai sus? Ar trebuii sa imi schimb alimentatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca faci exercitii zilnice acasa mai mult o sa te supra-antrenezi.

Odihna e mai importanta decat antrenamentul, muschii cresc in zilele de pauza.

Poti sa faci asa :
ziua 1 - piept
ziua 2 - abdomen
ziua 3 - pauza
ziua 4 - brate ( biceps, triceps, umeri )
ziua 5 - pauza

Si apoi reiei. Ca fapt divers, recomand sa lucrezi si spatele, e cam ciudat ca un piept facut si niste brate cu forme sa fie langa un spate firav, o sa se vada cam ciudat.

Alimentatie : pune accent pe proteine ( carne, lapte, branza, oua ). Proteinele vegetale nu te intereseaza asa mult ca nu au profil complet de aminoacizi ( ca tot am mai vorbit noi despre amino in alt post ).

Sa-ti asiguri 2 grame de proteine / kg-corp zilnic daca vrei sa ai progrese optime. In afara de exercitiile de la sala nu mai lucrezi nimic acasa, lasa muschii sa se refaca.

Si sa-ti faci un program de antrenament corect, 90 % din cei care merg la sala se antreneaza incorect.

4 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Nu mai mult de 5, ai putea merge luni, miercuri, vineri(sau sambata) si lucrezi diferite grupe de muschi, bafta

| DLeonard explică (pentru DimLight):

Eu ma gandeam sa fac in timpul saptamanii si in weekend odihna. Nu vreau sa lucrez toate grupele de muschi, la picioare de ex nu mai am nevoie pentru ca sunt deja dezvoltati de la fotbal, atletism si basket. In mare parte vreau abdomen, piept si brat. Daca fac deja exercitii zilnic acasa o sa ma avantajeze cu ceva? Adica. o sa ma dezvolt mai repede si mai usor?

| Cosmin86 a răspuns (pentru DLeonard):

Daca faci exercitii zilnice acasa mai mult o sa te supra-antrenezi.

Odihna e mai importanta decat antrenamentul, muschii cresc in zilele de pauza.

Poti sa faci asa :
ziua 1 - piept
ziua 2 - abdomen
ziua 3 - pauza
ziua 4 - brate ( biceps, triceps, umeri )
ziua 5 - pauza

Si apoi reiei. Ca fapt divers, recomand sa lucrezi si spatele, e cam ciudat ca un piept facut si niste brate cu forme sa fie langa un spate firav, o sa se vada cam ciudat.

Alimentatie : pune accent pe proteine ( carne, lapte, branza, oua ). Proteinele vegetale nu te intereseaza asa mult ca nu au profil complet de aminoacizi ( ca tot am mai vorbit noi despre amino in alt post ).

Sa-ti asiguri 2 grame de proteine / kg-corp zilnic daca vrei sa ai progrese optime. In afara de exercitiile de la sala nu mai lucrezi nimic acasa, lasa muschii sa se refaca.

Si sa-ti faci un program de antrenament corect, 90 % din cei care merg la sala se antreneaza incorect.

| lumy4u a răspuns:

Mananca sanatos fara prajeli, fara dulciuri si paine, si sala iti va spune un antrenor ce si cat sa faci happy la ce sala mergi?

| DLeonard explică (pentru lumy4u):

Toscany, Targoviste