| yonela30 a întrebat:

Ce îmi recomandați ca atlas de anatomie dintre Netter și McMinn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

După părerea mea, Atlasul de Netter este mult mai COMPLET/bun decât cel de McMinn!

Poţi să-l descarci şi pe cel de McMinn, de la linkul :
http://www.scribd.com/doc/11552063/Atlas-de-Anatomie-a-Omului-McMinn

Apoi, poţi să faci şi tu o comparaţie între acestea!

Oricum, de la acel link le obţi GRATUIT, iar dacă ai o imprimantă, atunci te costă doar hârtia + tuşul...
Oricum, mult mai ieftin decât 150-350 lei/atlas!

Nu este mare diferenţă între ediţii - în cazul celui de Netter este şi ediţia a 4-a, dar NU am găsit-o free pe net.

În privinţa "investiţiei", în cazul în care doreşti să-l CUMPERI din librărie, te sfătuiesc să AŞTEPŢI până intri la Medicină şi apoi, în funcţie de doleanţele/preferinţele profilor, îţi cumperi unul sau altul dintre aceste atlase.
Mai sunt "nebuni" de profi care preferă DOAR un anumit Atlas, iar dacă tu l-ai cumpărat dinainte pe celălalt, l-ai cumpărat degeaba...

O seară plăcută.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu îţi recomand Atlasul de Anatomie a Omului, de Frank H. Netter - îl găseşti la linkul :
http://www.scribd.com/......ia-a-Treia

Toate cele bune.

| yonela30 explică (pentru bursuc001):

Sunt diferențe mari între ediții? Și merită să investești în unul dinainte de a intra la medicină? Mi-e teamă că pe parcurs ar putea să apară noutăți care îmi vor trebui și nu le va avea.

| bursuc001 a răspuns (pentru yonela30):

După părerea mea, Atlasul de Netter este mult mai COMPLET/bun decât cel de McMinn!

Poţi să-l descarci şi pe cel de McMinn, de la linkul :
http://www.scribd.com/doc/11552063/Atlas-de-Anatomie-a-Omului-McMinn

Apoi, poţi să faci şi tu o comparaţie între acestea!

Oricum, de la acel link le obţi GRATUIT, iar dacă ai o imprimantă, atunci te costă doar hârtia + tuşul...
Oricum, mult mai ieftin decât 150-350 lei/atlas!

Nu este mare diferenţă între ediţii - în cazul celui de Netter este şi ediţia a 4-a, dar NU am găsit-o free pe net.

În privinţa "investiţiei", în cazul în care doreşti să-l CUMPERI din librărie, te sfătuiesc să AŞTEPŢI până intri la Medicină şi apoi, în funcţie de doleanţele/preferinţele profilor, îţi cumperi unul sau altul dintre aceste atlase.
Mai sunt "nebuni" de profi care preferă DOAR un anumit Atlas, iar dacă tu l-ai cumpărat dinainte pe celălalt, l-ai cumpărat degeaba...

O seară plăcută.

| alexbestt a răspuns:

Hey! Iti recomand Netter dupa parerea mea e the best si la grafica si din toate punctele de vedere.