Întrebare recomandată | Mihai87 a întrebat:

Ce imi recomandati pentru ten gras? M-am spalat cu sapun cu sulf pe fata si de atunci mi se imbacseste tenul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
| mona a răspuns:

It recomand crema matifianta de la nivea

| Marius7121 a răspuns (pentru mona):

Crema aceea nu e buna pentru tenurile sensibile, el are tenul sensibil, de aceea i s-a ingrasat tenul, probabil s-a dat cu niste creme pentru diferite afectiuni care i-au imbacsit tenul!

| daniella9805 a răspuns:

Eu folosesc gama de la gerovital. e pentru acnee dar e bun pentru tenul gras. e demachiant sapun si crema de fata. se folosesc dimineata si seara. sunt foarte bune. tuburile sunt verzilaughing

| oOSaritaOo a răspuns:

Iti recomand sa alegi ingrediente precum taratele, acidul salicilic sau hialuronic, uleiurile din citrice, uleiuri lemnoase, ulei de rozmarin, iaurt, lavanda, menta, soia, vitamina C, ienupar, alge, sare de mare, santal.
Din ce am citit in comentarii problema ta cea mai mare este ca nu stii cum sa te speli pe fata, nu multi stiu asta. Eu am avut probleme cu tenul de mica, ceea ce m-a facut sa ma informez f mult despre lucrurile de acest fel. Spalatul pe fata cu sapun trebuie sa fie realizat numai SEARA, inainte sa te pui sa dormi, in niciun caz de 4 ori pe zi pentru ca in momentul in care te speli pe fata tu stimulezi secretia de sebum. De ce seara? Pentru ca tot praful, toate bacteriile cu care vi in contact ziua intra in pielea ta in timpul noptii. Iar dimineata ar trebui sa optezi pentru spalatul pe fata cu apa. In mod normal, cercetatorii spun ca dimineata nu ar trebui in niciun caz sa ne spalam pe fata pentru ca sebuumul acela cu care ne trezim ne apara fata pe timpul zilei, dar eu una nu as putea sa ies asa afara din casa. Asta se aplica la cei cu tenul uscat si mix probablil.; ))
Ah, uitasem! Incearca sa eviti ingrediente dure precum alcool sau ulei mineral, opteaza spre sapunurile cu ingrediente antibacteriene mai delicate deoarece ingredientele antibacteriene pot fi destul de aspre si pot indeparta si bacteriile care sunt bune pentru pielea ta.
Sper ca te-am ajutat, daca mai intrebari, nu ezitawinking succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evita atunci si ia-ti un sapun din gama Ortos pe baza de argila (vine in mai multe formule), este foarte bun, ti-l recomand.Sau poti folosi o masca cu argila in care sa pui putina zeama de lamaie, fiind astringenta va indeparta tot surplusul de sebum si bacteriile, de pe tenul tau.Alta solutie este masca cu tarate de ovaz,la fel de buna,pe care o poti combina cu cateva fructe astringente (lamaie, capsune); masca cu miere.Dar stii ce este bine in cazul unui astfel de ten? Faptul ca se rideaza si imbatraneste mai incet, fata de celelalate tenuri (uscat, sensibil, mixt). Poti folosi o lotiune exfolianta de exemplu pentru tenul tau.Conteaza foarte mult si alimentatia.Cred ca numai este necesar sa insirui ce ai nevoie si ce nu.

Sporwinking

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

Sapunurile nu mareste secretia de sebum? Sau acesta e special? Repet, sapunul cu sulf si glicerina mi-l degresa dar peste cateva ore se ingrasa tenul! Am citit pe net ca mareste secretia de sebum si de aceea se ingrasa tenul!

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

De asemenea, daca ma spalam prea mult cu sapun cu sulf si glicerina observam ca imi si usuca tenul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai87):

Si eu am tenul gras, mai ales in zona T, si folosesc regulat sapunul Ortos cu argila, este foarte bun si vindeca ranile provocate de acnee, indeparteaza petele.Cel cu sulf iti ingrasa tenul pentru ca nu este recomandat pielii tale.Ti-am zis ca Ortos are o gama variata de sapunuri.

Intra pe www.ortos.ro si documenteaza-te, o sa vezi sapunuri si pentru nevoile tale.

O sa trebuiasca un timp sa ai rabdare ca sapunul sau masca cu argila sa isi faca efectul (2 ori/saptamana) si vei obtine niste rezultate mai mult decat multumitoare.
Eu mai sus ti-am recomandat mai multe remedii, cel putin la mine au avut efect.

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

De unde cumpar sapunul? Am fost la vreo 10 farmacii si n-am gasit!

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

L-am gasit intr-un final! Imi dau doar de doua ori pe saptamana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai87):

Sapunul cu argila se foloseste zilnic, ori de cate ori ai senzatia ca tenul tau prinde luciu.O sa vezi ca dupa ce tenul tau se obisnuieste cu el, secretia de sebum va fi mai mica. Spor.

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

Nu exista riscul sa-mi usuce tenul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai87):

Daca observi ca tenul tau se usuca, incearca o crema hidrantanta, foarte grasa, gen una de galbenele sau de musetel.

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

OK, m-am spalat ieri de 4 ori cu sapun si vad ca nu mi l-a uscat, eu am tenul gras in zona t si vad ca numai e asa de gras locul acolo, mai ales ca eu nu am avut tenul gras, m-am dat cu niste creme pentru o afectiune dermatologica si de atunci mi se ingrasa! Ms pentru sapun!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai87):

Deci functioneaza si in cazul tau.Cu placere happy. Chiar ma bucur ca am fost de ajutor.

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

Tu te dai de mult cu el? Nu ti-a uscat tenul pana acum? Daca da, inseamna ca e foarte bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai87):

Il folosesc de 3 ani de zile si nu am avut pana acum probleme cu el.Il usuca putin, dar folosesc o crema hidratanta si cateva ore bune tenul meu este lipsit de luciu.

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

N-am nimic impotriva daca il usuca putin, sa nu-l usuce groaznic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai87):

Nu il usuca groaznic, stai linistit.Ideea este ca atunci cand te speli cu acest sapun, sa il lasi sa actioneze 30-40 secunde pe ten si pe urma sa te clatesti din abundenta cu apa calduta spre rece, pentru ca avand tenul gras, impuritatile se elimina mai usor astfel.Ai grija si cum il folosesti, ca daca abuzezi de el, in exces, il va usca destul de rau, dar activitatea celulara va fi mult mai stimulata, tocmai asta fiind ideea, ca tenul sa numai capete acel luciu neplacut.

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

Da, pe langa acel luciu ai observat ca tenul pare si imbacsit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai87):

Da,si este destul de neplacut! Eu cel putin nu am probleme, gen acnee sau alte forme de dermatita, in schimb secretia de sebum este putin mai mare decat ar trebui sa fie in mod normal.Cum ti se pare pana la urma sapunul? happy

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

Da,e foarte bun, sper sa-mi faca bine si la eczemele care imi apar pe fata, nu sunt foarte vizibile, dar ele sunt! Acum numai am nicio iritatie pe fata! Imi apar in jurul nasului, atat!

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

Asta vreau sa punctez eu, mi s-a ingrasat tenul de la cremele astea nenorocite care fac mai mult rau decat bine, trebuia sa nu ma dau cu nimic, si mama mi-a spus ca nu se vad iritatiile, zicea ca trebuie sa se uite cu lupa ca sa vada o mica roseata pe fata mea! Imi spunea mereu, Georgiane, tu te plangi ca esti un pic rosu la nas dar ce-am vazut azi in Billa te-ai ingrozi, era plin de cosuri pe fata si nu avea nicio treaba, muncea linistit, tu n-ai nimic pe fata, abia daca vad ceva pe fata ta! Daca la o mica iritatie faci asa, nu vreau sa-mi imaginez daca ai arata ca ala!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai87):

Iti va face cu siguranta bine si la eczemele tenului.Nu-ti face probleme, rau nu iti va face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai87):

Nu trebuie sa consideri afectiunea ta ca fiind una extrem de grava,va trece de la sine, dar ia mult timp, in schimb acum te tratezi.E si normal sa reactionezi, fiindca desi pentru mama ta e un no big deal, pentru tine si detaliul asta are importanta.Este bine sa te ingrijesti, nu conteaza ca esti baiat, igiena si infatisarea pot spune multe despre noi insine.Incearca sa numai folosesti nici o crema din comert, iar daca intr-adevar ai nevoie de una, procurati de la plafar una pe baza de musetel, galbenele.

| Mihai87 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru toate sfaturile, eu habar n-am daca esti tu in poza sau daca esti baiat si ti-ai facut cont dupa numele si poza prietenei tale, dar iti sunt recunoscator pentru tot!

| Marius7121 a răspuns (pentru Mihai87):

George, sapunurile Ortos contin ulei de palmier care lupta impotriva afectiunilor dermatologice cum ar fi acneea, dermatita seboreica, pzoriazis, eczema etc! Daca spui ca iti face bine acest sapun, foloseste-l in continuare, nu are rost sa te mai dai cu cine stie ce creme daca spui ca ti-au facut atat de mult rau!

| YoMsG a răspuns:

Du-te la doctor.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Pentru excesul de sebum, pentru eczemele, dermatita seboreica, acnee, pzoriazis, pecingine, candida, infecții ale unghiilor, mirosurile neplăcute ale pielii si alte multe probleme iti recomand un sapun organic pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Uleiul din arbore de ceai este cunoscut si sub numele de "trusa de prim ajutor din sticla".
Eu il folosesc pentru tenul meu care e gras pentru a controla excesul de sebum.
Despre mai multe proprietăți ale sapunul pe baza de ulei pur de arbore de ceai iti las un link mai jos:
http://www.faraaer.ro/......a-familia/

| Mihai87 explică (pentru StamateAlina1987):

De unde il pot cumpara? si inca ceva? usuca tenul?

| Marius7121 a răspuns:

Spala-te cu o infuzie de ceai de musetel, ceaiul de musetel face bine atat tenului gras cat si celui uscat si evita stresul, nu te mai spala cu sapunuri, sapunurile imbacsesc tenul daca acesta e sensibil!

| Sorin987 a răspuns:

Daca ai tenul sensibil nu te mai spala cu sapunuri, evita stresul, grasimile si cel mai bine ar fi sa incerci sa faci o infuzie de ceai de musetel, dar doar o data pe zi, ca nici prea mult nu e bine!

| BibiRose a răspuns:

Sterge-te pe fata cu servetele demachiante. Am aceeasi problema si chiar ma ajuta happy

| oliver01 a răspuns:

Ceau iti recomand unul din produsele astea :
https://www.amway.ro/......hilibranta

https://www.amway.ro/......ody-lotion

https://www.amway.ro/......series-g-h

Te pot ajuta si se achizitionezi.