| Alle13c a întrebat:

Ce imi recomandati? Sa imi pun lentile? Eu port ochelari si nu imi place, la inceput eram fericita dar am vazut ca e o povara sa porti ochelari + ca mi s-a spus ca trebuie sa port toata viata :O Multi imi spun ca ma uratesc ochelarii, am incercat sa-mi iau o rama mai la moda dar tot nu imi place. Ce spuneti de lentile de contact? La cat timp trebuie sa le schimb, am posibilitatea sa imi revin cu ajutorul lentilelor? Pentru ca eu sper sa imi revina vederea. Nu imi pun lentile din cauza faptului ca stiu ca trebuie sa le schimb o data la 2 luni. Este adevarat? Funda pentru cine ma ajuta cu mai multe informatii despre lentile si cu opinii happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, Lentilele de contact sunt cea mai de succes alternativa pentru portul ochelarilor. Nu numai pentru efectul cosmetic pe care il ofera ci si pentru calitatea in corectia vederii. Tehnologia este una avansata si mai nou sunt lentile de contact pentru aproape toate tipurile de corectie a vederii. Sunt lentile zilnice( si de unica folosinta - dupa o purtare le arunci - astfel nu mai e nevoie sa te ingtrijesti de ele) - lentile lunare - cu schimbare la 3-4 luni etc. Materialele din care sunt confectionate permit ochiului sa respire, sunt lentile cu care poti dormi noaptea si lentile pe care le porti 30 de zile non-stop, fara sa le iei depe ochi. Pentru portul extins ai nevoie de sfatul medicului. Sunt tot felul de lentile pe piata si preturile variaza in functie de corectia de care ai nevoie si de producatorul ales. Vezi aici ce lentile ti se potrivesc. www.contact-lentile.ro. Preturile sunt cele mai mici de pe piata! Sper sa gasesti de folos aceste informatii!

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cam un sfert dintre oameni au ochelari și nu au murit!
Lentilele de contact nu sunt bune, nici la dușmani.
Pot genera inflamații și infecții ale ochilor.

| ExistentialStuff a răspuns:

Daca te deranjeaza asa rau ochelarii atunci iti poti cumpara lentile.Dar atentie o sa iti fie prescrise de doctor.Eu sincer nu m'as vedea purtand ochelari deoarece nu ma simt comod.Eu port lentile colorate uneori am unele de 12 luni adica un an si nu stiu exact care este maximul de utilizari.Cum am mai spus lentilele tale o sa fie cu dioptri si recomandate de doctor uitate la o pereche mai buna sa fie comode, trebuie sa fii doar atenta vei avea nevoie de un suport special de lentile care nu costa mai mult de 12 lei si de solutie care nu este foarte scumpa, de fiecare data cand iti vei da lentilele jos le vei pune cu atentie in suport, cea pe care o porti in ochiul drept o sa o pui in compartimentul drept al suportului si lentila stanga in compartimentul stang( e usor scrie pe suport) nu poti dormii cu lentilele iar de fiecare data cand le dai jos trebuie sa pui solutie in suport si trebuie sa fii atenta sa nu le scapi deoarece o sa le strici poate pare complicat dar nu e te obisnuiesti nu dureaza mai mult de 5 minute.

| Alle13c explică (pentru ExistentialStuff):

Si cam cat ar costa lentilele de 1 an? big grin tu le ai cu dioptrii nu?

| ExistentialStuff a răspuns (pentru Alle13c):

Nu,nu le am cu dioptrii.Le am de la eos si am dat in jur de 80 de lei pe ele.Tie o sa iti prescrie doctorul oftalmolog dar nu cred ca o sa coste foarte mut.

| adycristache a răspuns:

Citeşte cartea lui Leo Angart - "Să ne îmbunătăţim vederea în mod natural, uşor, eficient şi cu rezultate rapide" Ed. For You. De asemenea, Leo Angart vine în România anual pentru a susţine cursuri de îmbunătăţire a vederii.

| valim a răspuns:

Din fericire nu port ochelari sau lentile, dar am prieteni care au schimbat ochelarii cu lentilele. Dupa parerea mea nu se merita lentilele. Trebuie curatate in fiecare seara si schimbate dupa o perioada de timp(1 luna cred). M-ai degraba iti cauti niste ochelari mai scumpi si care sa iti convina ca aspect si greutate.
Parerea mea.

| nikulutz a răspuns:

Si eu port ochelari.Am 14 ani si sunt baiat si nimeni numi reproseaza nimic.Nu te sfatui sa-ti ei lentile.Le porti perde foarte usor siin plus ele nu dau voie ochiului sa respire.Sora mea purta lentile si le-a pierdut de multe ori si dupa shia dat seama ca ajuta mai mult ochelarii. Nu asculata ce zic cei lalti esti mai importanta sanatatea ta sau parerea celor din jur!?
FUNDA?

| Alle13c explică (pentru nikulutz):

Mersi pentru sfat happy Stiu este foarte importanta dar m-am saturat de ochelari. sa nu ii mai port nu e o idee buna, si eu vreau sa vad si bine si sa arat bine. A fost un sfat la care m-am gandit ceva. dar oricum nu cred ca o sa imi pun lentile dar ma interesez happy