| Awp_Alex_1990 a întrebat:

Ce inaltime aveati la 15 ani si ce inaltime aveti acum? Ati practicat vreun sport pentru inaltimea respectiva? Este posibil ca dezvoltarea in inaltime sa se opreasca la 15 ani tinand cont de genele din care provii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pitbull41 a răspuns:

Eu fac 16 ani pe 29 mai si am o inatltime de 1.83, intr-adevar am practicat fotbal pe post de portar, nu cred ca e dupa genele din care provii, mama tata si bunici mei sunt mici de statura, cresterea ta nu se va opri asa de repede poate la cel putin 35 40 de ani cand vei avea oasele solide si nu va mai fii nevoie sa creasca.

2 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

La 15 ani am avut 1, 67. Acum am 1, 70.
Nu am practicat niciun fel de sport.

| Clank a răspuns:

In functie de genele din familie poti avea o anume inaltime, dar asta nu e lege. Printre altele si alimentatia si sportul avantajeaza crescutul in inaltime. De asemenea trebuie sa dormi: cand dormi, dat fiind ca stai pe spate, oaselor le este mai usor sa creasca (un om e mai inalt dimineata cand se trezeste, decat seara, stand in pozitie orizontala, coloana se indreapta - de unde si cresterea in inaltime). De exemplu eu am facut tenis si MTB. La 15 ani cred ca aveam undeva la 1.76m, iar acum am 1.84m la 18 ani. Oricum, nu fi speriat, o sa cresti. Un om pana la 20 de ani, tot creste.