| Tudor_2273 a întrebat:

Ce inseamna aceste analize de urina, sunt putin in ceata cu eritrocitele. Multumesc.

PH 5, 0 (4, 8 - 7, 4) 13/08/2013 5,0
Densitate 1013 (1016 - 1022) 1018
Proteine negativ (negativ) negativ
Glucoza negativ (negativ) negativ
Corpi cetonici negativ (negativ) negativ
Nitriti negativ (negativ) negativ
Urobilinogen negativ (negativ) negativ
Pigmenti biliari negativ (negativ) negativ
Sediment:
Eritrocite 141 /uL (

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, bănuiesc că "roboţelul" TPU ţi-a tăiat/scurtat din conţinutul întrebării :(
Întrebarea NU s-a postat integral!

Revenind la aceste analize :
pH = normal
Densitate 1018 = normală

Toate cele "NEGATIVE" sunt foarte BUNE!

Eritrocitele NU au ce căuta în urină!

În acest caz, este vorba de "hematurie" şi poate avea diverse cauze - vezi detalii la linkul :
http://www.synevo.ro/urina-biochimie/

http://www.sfatulmedicului.ro/......-sange_610

Medicul care ţi-a prescris analizele va face "interpretarea" rezultatelor în context clinic şi, eventual, îţi va recomanda alte investigaţii...

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Sunt analize foarte bune -asta inseamna.
Numai pe astea le-ai facut? Negativ -inseamna (fara probleme )

| pietrean a răspuns:

Unde scrie negativ, inseamna ca nu ai probleme.
PH 5(limita minima4, 8-maxim 7, 4), inseamna ca te incadrezi in limite normale.Inseamna aciditatea urinei.
Eritrocite 141, inseamna regulamentul(CE) nr 141/2000al Parlamentului European. Eritrocitele(globulele rosii din sange) transporta oxigenul de la plamani la tesuturi si dioxidul de carbon de la tesuturi la plamani.
Tudor 27, pentru linistea ta, mergi cu analizele la medicul de familie.