| usernume007 a întrebat:

Buna ziua! Am efectuat analizele medicale, iar neutrofilele au iesit 70 (unitatea de masura %), interval de referinta 40-62, limfocitele scazute, 23, 8%, interval de referinta 25-40. Restul sunt ok.
La sumar de urina, sediment urinar scrie: rare celule epiteliale plate, rare leucocite, relativ frecvente filamente de mucus. Proteine, leucocite, eritrocite, nitriti sunt negative, corpi cetonici de asemenea, acid ascorbic negativ. Urobilinogen normal. Test HIV negativ, Hb, HCV negativ. Densitate urina 1.035, norm. 1.015 - 1.025.
Ce ar putea fi?
Mentionez ca aveam si am o stare de raceala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CtinMarian a răspuns:

Neutrofilele tin de imunitatea organismului, de obicei ele scad in perioade de infectii/inflamatii raceli, chiar si munca peste masura excesiva! Ca sfat eu le am de ani de zile scazute si se datoreaza serviciului ( asistenta medicala) deci NU-I CANCER!

2. Limfocitele sau mai romanesc: Globulele albe componenta a sistemului imunitar, la acele valori nu este alarmanta situatia pot fi scazute in cazul tau, infectii bacteriene, viroze, etc.

Cauza dumneavoasta bineinteles fiind "starea de raceala", ca o incheiere mergeti pana la medicul de familie cereti un sfat, o dieta cu niste vitamine, Vit C, Zinc, D3...

| usernume007 explică (pentru CtinMarian):

Am fost azi, într-adevăr, nu e nimic grav. De la raceala era. Cât despre munca, lucrez și in ture de noapte, deci e clar?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ții la sănătatea ta? Du-te la medic!

| dullcat a răspuns:

Buna.Doar cineva avizat e in masura sa interpreteze aceste date.Gandeste-te ca oamenii aia nu fac o facultate de medicina si ani intregi de master si practica, pentru ca cetatenii sa intrebe pe TPU.