| Eirina a întrebat:

Ce inseamna anxietate? insa explicati-mi cu cuvintele voastre pentru a intelege mai bine.Am citit pe net dar nu am inteles nimic happy dau funda pentru cel mai clar raspuns...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anxietatea este teama fara obiect. De exemplu, dimineata cand te trezesti simti ca ti-e frica fara sa ai nici un motiv. dau ti-e frica de un eveniment absolut obisnuit, fara nici un motiv real.

| SaveTheNature a răspuns:

Anxietatea te face sa te simti vinovat, sa fii sperioasa, sa fii fara chef.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi alte detalii ( complete ) la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anxietate

http://www.sfatulmedicului.ro/anxietate

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Teama fara motiv real. Teama de a vorbi cu ceilalti, teama ca nu faci fata la un examen, teama ca nu esti accept in grup...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O teamă imposibil de explicat.
De exemplu, vrei să vorbești cu cineva care pare binevoitor, dar nu poți, îți pierzi toate cuvintele din minte, nu mai poți să articulezi corect, tremuri.
Nu ai un motiv anume care să poată fi explicat.

Singura rețetă e să încerci să depășești anxietatea, să faci acele lucruri la care ai carență, până te obișnuiești și te poți purta natural.

| Vi003 a răspuns:

Esti retrasa, ingandurata, ti-e teama sa iei o hotarare ca sa nu gresesti, parca te doare ceva si nu stii ce anume, ca tare te simti rau. Cuvantul cheie este "tristete" si scapi de ea odihnindu-te mai mult, iesind in aer liber, la o terasa. Evita televizorul si sederea in spatii inchise. Ai grija de tine!

| thegeaba a răspuns:

O stare afectiva reprezentata de teama si ingrijorarea excesiva care se manifesta aproape continuu si dureaza mai mult de sase luni fara ca bolnavul s-o poata controla si fara a exista un motiv real al starii.

Oricum, anxietatea este un termen prea complex pentru a definii o singura stare, d-aia si are mai multe subcategorii :

- atac de panica fara agorafobie
- atac de panica cu agorafobie
- fobii simple
- fobii sociale
- tulburari obsesiv compulsive
- anxietate generalizata
- anxietate datorita consumului de substante chimice
- stres acut
- stres post traumatic

| qDavidxD a răspuns:

As-i vrea sa fiu sincer cu tine, eu am aceasta problema, si nu este deloc usor sa treci peste, sa iti dau un exemplu, daca ai avut o ''copilarie '' putin mai retrasa deja anxietate isi face aparenta putin cate putin, si nu ai de unde sa observi asta pentru ca normal incerci lucruri noi fiind copil, dar la un momentdat oare cum te trezesti fara sa vrei si observi ca in tot acel timp nu ai realizat nimic, iti este firca de tine insuti, insa pe ceailalta parte ai ceva ( nu stiu cum sa iti explic ) gen 2 personalitati una care ar vrea sa sape spre suprafata si una care impiedica aceea personalitate, si daca nu incerci sa iti dai frau liber personalitati care chiar ar vrea sa realizeze ceva, intr-o zi v-ei constata ca tot ce ai facut ai facut pe degeaba, uite iti spun chestile astea pentru ca mie mi se pare ca deja sunt ''fumat'' vorba aceea si din pacate foarte multi oameni cad ''victime'' in fata anxietati nu stiu aceasta este parerea mea.