| Papusa_1623 a întrebat:

Ce inseamna cuvintul ESTIVATIE (cu cuvintele voastre explicati dar nu cu cele din dictionar)?

Răspuns Câştigător
| Ilarion_6007 a răspuns:

Estivatia este un fel de stare de hibernare in care intra vara unele animale. In aceasta perioada se reduce intensitatea functiilor vitale, a metabolismului, iar animalul traieste o stare ca de amorteala. In acelasi timp, se reduce si consumul de energie. Ai inteles?

2 răspunsuri:
| alessia a răspuns:

? ce? sincer nu stiu...sadthinkingthinking cauta pe dexonline
pa-pa

| theorizer a răspuns:

O estimare lipsita de realism ( big hug )