| cosminvgb07 a întrebat:

Ce înseamnă daca am o vena umflata pe testicul(pe suprafața acestuia) care apare doar când stau in picioare? Este normal? In varicocel am înțeles că apar vene doar deasupra testiculului. Este varicocel sau este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa nu fie sifilis asa ca du-te la medic!

| cosminvgb07 explică (pentru anonim_4396):

Am vena asta de un an cam așa.Se umfla doar când stau in picioare

| Vasile2003 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un consult medical... dacă ai varicocel și nu îl tratezi din timp poți da în lucruri destul de grave, inclusiv infertilitate ...aici ți se vor spune tot felul de păreri, dar ei nu au de unde ști deoarece trebuie văzut cum arată și controlat în detaliu de un specialist. Succes și ai grija de tine!

| cosminvgb07 explică (pentru Vasile2003):

Dumneavoastră simțiți o vena așa de-a lungul testiculului?

| Vasile2003 a răspuns (pentru cosminvgb07):

Nu, nu simt o vena asa ...Pe care testicul ai vena umflată? De obicei varicocelul tinde să apară pe cel stâng. Sfatul meu e să iei o trimitere de la medicul de familie și sa mergi la un medic urolog! Nu trebuie sa îți fie nicio rușine, cu sănătatea nu e de glumit...s-ar putea să nu ai nimic, dar ar trebui sa te gândești că dacă sunt câteva șanse sa fie varicocel, ai risca sa nu mergi și sa se agraveze și sa rămâi infertil? E bine sa mergi din timp.

| cosminvgb07 explică (pentru Vasile2003):

Vena asta-i am la testiculul drept, la cel stâng nu am așa ceva.

| cosminvgb07 explică (pentru cosminvgb07):

Deasupra testiculelor este normal sa simt niște vene ca niste sârme sa le zic așa?

| cosminvgb07 explică:

Vreau sa va mai spun că dacă țin testiculul in sus vena nu mai este așa"pronunțată"