| RazzyFTW a întrebat:

Ce inseamna daca urina se inroseste de la anumite tratamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Anumite medicamente, prin metabolizare, dau compusi care coloreaza urina, insa urina poate fi rosie si ca urmare a unor afectiuni situatie in care in sumarul de urina se identifica hematii, mioglobina sau hemoglobina. http://www.i-medic.ro/analize/hematurie-hematii-sau-eritrocite-urina

| mymed a răspuns:

Depinde despre ce medicament e vorba, poate fi o reactie adversa a acestuia.
http://www.mymed.ro/culoarea-urinei.html

| Delicacy a răspuns:

Este o reacţie adversă de la tratamentul medicamentos.

| kitten95 a răspuns:

Poate afecteaza tratamentul rinichii. du`te la medic.