| Lorys225 a întrebat:

Ce inseamna "CES" la examenul de urina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura162 a răspuns:

La un examen de urina standard, inseamna celule epiteliale scuamoase. Sunt prezente fiziologic in uretra si vagin si se mai intampla sa ajunga in proba. Inainte sa te panichezi, lasa medicul sa interpreteze rezultatele, nu te pune sa o faci tu dupa Google.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul care ti a facut analiza stie, sunt termeni medicali care prescurtat scris pot insemna multe, de exemplu poate fi vorba de cristale in urină, dar numai unde ai facut analiza sau medicul de familie poate interpreta si explica rezultatul analizei pe întelesul tau, si il poti intreba pe medic ce semnifică CES, tu ce varsta ai?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Esti sigură că scrie CES? Ce valoare apare in dreptul acestei abrevieri?
Dacă nu ajungi la medicul de familie, întreabă un farmacist, fiindcă iti va spune.
Dacă nici el nu stie.(cei care vând sunt doar asistenti farmacisti) te va trimite si el la medicul de familiehee hee
Dar nu renunța, dacă nu știe unul, intri in farmacia alăturata si intrebi si acolo...