| hykk5 a întrebat:

Ce inseamna DIP de pe prescriptia medicala oftalmologica? Am DIP 57 dar nu știu ce inseama

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Distanța dintre cele 2 pupile. Trebuie să se știe atunci când se fac ochelarii.

| Nonolita a răspuns:

Distanta pupilara. Este o indicatie pentru tehnicianul optician. Tu nu ai treaba cu asta.