| anonim_4396 a întrebat:

Buna,as vrea sa stiu ce inseamna expresia,, hai sictir,,... La cel mai amplu si bun raspuns dau funda. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AsYou a răspuns:

Poate avea mai multe definitii,de exemplu:Mars dracu de aici,du-te in mortii mati de langa mine,moara stricata,taci in pl mea,hai dispari,fa pasi, evapora-te, jet, pleaca, hai ca deja o s**i etc.

4 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

"Hai sictir" e o adresare nepoliticoasă.
Simplu, nu? laughing

| usuk a răspuns:

SICTÍR, interj. (Arg.; în expr.) Hai sictir! = pleacă! marș de aici! șterge-o!; A da cu sictir = a sictiri. – Din tc. siktir.

| NitrowsDwt a răspuns:

Hai sictir -> Marş.

| sacalup a răspuns:

Hai sictir se foloseste cand vrei sa gonesti pe cineva intr-un mod vulgar sau atunci cand vorbeste mult si prost si tu nu vrei sa-l asculti.E o injuratura.