| Bianca996 a întrebat:

Ce inseamna nutritie autotrofa si heterotrofa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PartisanRule a răspuns:

Autotrof= organism care isi prepara singur hrana, ca plantele prin fotosinteza;
heterotrof=organism care nu îşi poate prepara singur hrană şi, de aceea, consumă substanţele
organice preparate de alte vieţuitoare, vii sau moarte. FUNDA?

3 răspunsuri:
| Speechless a răspuns:

Autotrof - Organism capabil să-și sintetizeze singur substanțele organice din compunerea sa, scop în care folosește ca sursă de carbon unii compuși anorganici (de exemplu dioxid de carbon). - exemplu: animale, oameni, plante
Heterotrofia este un mod de viață al unor organisme ce se hrănesc numai cu substanțe organice, din care scot carbon și azot (nitrogen) sau energie chimică din procese de reducere (redox). ex:bacterii, ciuperci, etc

| Kozmyn96 a răspuns:

Nutritie autotrofa: organismul( e.g. planta) isi procura singur hrana(e.g. fotosinteza)////Nutritie heterotrofa: organismul(e.g. parazit) isi procura hrana cu ajutorul gazde

| Hisem_Beny_1990 a răspuns:

Autotrofa-celule ce se hrănesc singure prin FOTOSINTEZA si au CLOROFILA.

Heterotrofe-nu se hrănesc singure; nu au CLOROFILA