| Alexx234qw a întrebat:

Există plante care au nutriție heterotrofă saprofită?

3 răspunsuri:
| Horus35 a răspuns:

Bacteriile și ciupercile pot fi saprofite, plantele nu. Ele au de regulă nutriție autotrofă prin fotosinteză, dar pot avea și nutriție parazită, mixotrofă sau simbiontă.

| Vanesa87 a răspuns:

Singurele care le cunosc si nu cred ca mai exista ar fi anumite ciuperci.nu toate,cuperca are rol de descompunere a organismelor sau materiei moarte,cadavre,putreziciuni, dar ajuta si la fermentatie gen,,,,, vin... drojdie de bere, tuica, palinca etc.

| Alexx234qw explică (pentru Vanesa87):

Da, asta știam. Însă mă refeream dacă există plante, acestea sunt ciuperci.