| zGohan a întrebat:

Acum s-a schimbat programa scolara si voi da un test de evaluare la biologie si trebuie sa ma mai uit peste caietul din a6-a, si am uitat ce inseamna nutritie autotrofa si nutritie heterotrofa.

2 răspunsuri:
| zGohan explică:

As fi preferat mai pe scurt. big grin Si Am dat testul cam cu o luna in urmabig grin Dar ti-am dat votwinking

| BRabbit a răspuns:

Eu sunt a 6-a. daca imi zici la ce capiitol sa aut te ajuthappyPoti sa cauti pe net happy
Nutritia heterotrifa
Se realizeaza in 4 modalitati.
Nutritia saprofita o intalnim la bacteria si ciuperci care descompun sau transforma resturile vegetale si animale de la organismele
moarte in saruri minerale.Acestea patrund in sol, de unde sunt luate de plante cu ajutorul radacinilor lor.
Ciupercile saprofite sunt ciuperci inferioare: mucegaiurile care produc alterarea alimentelor.Mucegaiul verde-albastrui din care se
prepara penicilina.
Bacteriile.pe langa descompunerea unor resturi, ele produc o serie de fermentatii.
Fermentatia acetic prin care acesta se prepara otetul producandu-se acid acetic.
Fermentatia lactic prin care se produce acid lactic si este folosita la folosirea diferitelor preparate din lapte: iaurt, branzeturi.
Fermentatia alcolica se produce alcol etilic.Produsa de o ciuperca unicelulara drojdia de bere este folosita la fabricarea berii si a
painii.
Fermentatia butirica se produce acid butiric si are intrebuintari in procesul tehnologic de obtinere a fibrelor de in si canepa din
tulpinile acestor plante.
Nutritia autotrofa
Este un process chimic in care se foloseste energia solara. dupa sursade energie folosita se disting 2 tipuri de nutritive
autotrofa si anume fotosinteza si chimiosinteza specifica bacteriilor.
Fotosinteza unseamna sinteza substantei organice pornind de la apa, CO2, si saruri minerale cu ajutorul luminii care este
absorvita de clorofila si in urma acestui process se elimina oxygen.
Evolutia fotosintezei: 6CO2+12H2O=C6H12O6+6O2+6H2O.
Fotosinteza are loc in frunzele verzi ale plantelor datorita pigmentilor clorofilieni, mai ales clorofila a si b.
Clorofila capteaza energia solar ape care o transforma in energie chimica, procesul are loc in cloroplaste, mai précis pe
sistemul dilacoidal si in formatiunile care se numesc grana.
Fotosinteza are doua faze.prima faza se numeste faza luminii, energia luminoasa se transforma in energie
chimica.fotosinteza apei inseamna descompunerea apei sub influenta luminii in protoni, electroni si oxygen care se
degaja in atmosfera fiind folosit in respiratie de catre toate vietuitoarele de pe pamant.in faza de lumina se ma produce o
substanta A.T.P aceasta substanta inmagazineaza in legaturile sale chimice energie solara.
Faza de intuneric se numeste astfel deoarece numai necesita lumina.in acesta faza h2 si co2 sunt incorporate in
subst.organice care se produc si anume in glucide, in protein si lipide.
Importanta fotosintezei este o sursa principal de subs organice care contribuie hrana pentru toate vietuitoarele. datorita fotosintezei
biosfera este legata, racordata la o sursa inepuizabila de energie si aceasta este energia luminoasa.prin fotosinteza se mentine
constanta compozitia chimica a atmosferei consumandu-se co2 si liminandu-se o2.sta la baza productieiagricole si silvice, ea
furnizeaza civilizatiei umane hrana, materii prime energie si o2. sper ca te-am ajutat