| dumioana a întrebat:

Ce inseamna sarcina ectopica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Sau sarcina extrauterina apare atunci cand un ovul fertilizat este implantat in exteriorul uterului, in general intr-unul din tuburile falopiene. Acest lucru se intampla in cazul in care tuburile falopiene sunt blocate, afectate sau pur si simplu incapabile sa propulseze ovulul catre uter. In medie sunt necesare circa 4-5 zile pentru ca ovulul fertilizat sa ajunga din ovare in uter, odata ce conceptia a avut loc. Uneori acesta se poate implanta si in alte parti ale abdomenului, in ovare sau in cervix.Sanatate.

1 răspuns:
cristian
| cristian a răspuns:

Sarcina ectopica apare atunci cand un ovul fertilizat este implantat in exteriorul uterului.