| Denisaa1235 a întrebat:

Câte luni poate ține o sarcină extrauterină (ectopică)?

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

In cazul in care o sarcina ectopica este depistata, ideal ar fi sa se intervina imediat pentru inlaturare, deoarece dupa 6 saptamani de sarcina (calculate din prima zi a ultimei menstruatii), exista risc de ruptura a trompei uterine unde este localizata sarcina.

In lume, femeia careia trompa i s-a rupt cel mai tarziu in cazul unei sarcini ectopice, era insarcinata in 16 saptamani (calculate din prima zi a ultimei menstruatii) si a reusit sa supravietuiasca in urma procedurilor chirurgicale.

| Eireann a răspuns:

Desi 95-97% din sarcinile exteauterine au loc in trompele uterine exista sarcini ectopice implantate in ovar, cervix, cavitatea abdominala sau chiar in cicatricea din urma unei operatii cezariene precedente. Aceste sarcini extrauterine sunt chiar mai periculoase decat cele in trompe si sunt adesea diagnosticate mai tarziu. Proncipala idee este ca in momentul in care o sarcina extrauterina este diagnosticata ea este deja compromisa si non-viabila.

| Denisaa1235 explică (pentru Eireann):

Și cate luni poate dura pana la ruptura trompelor uterine sau a ovarelor?, depinde unde este implantata sarcina

| Eireann a răspuns (pentru Denisaa1235):

Promele semne de sarcina extrauterina - sangerari vaginale si dureri in zona pelvisului - apar inte 4 si 12 saptamani de sarcinsa, dar cel mai des inte 6 si 9 saptamani.

| samuraibrazilian69 a răspuns:

Pana te omoara