| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Ce masca/gel/crema trebuie sa folosesc pentru tenul meu uscat, adica pielea fetei mele nu e stralucita, e uscata. Din cauza ca aveam multe cosuri si acum nu mai am! Vreau sa fie mai curat si fin tenul meu! Va multumesc. Sunt baiat! Imi trebuie doar natural ceva si sa isi faca efectul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Curata-ti seara tenul cu ulei de masline.
Pui putin ulei pe o discheta demachianta si o `stergi` fata iar apoi te clatesti cu apa. Poti folosi si o crema hidratanta dupa daca tot nu se remediaza problema

Răspuns utilizator avertizat
| dermdoc a răspuns:

Din ce relatati aici aveti tenul mixt. In timp ce o recomandare pertinenta de regim de ingrijire al tenului poate fi facuta de catre un dermatolog in urma unui consult, puteti incerca Effaclar H crema pentru ten mixt, aplicata dimineata si seara pe toata fata. Detalii despre pielea uscata aici: http://primoderm.ro/articole/xeroza-cutanata-sau-pielea-uscata/

| SciGeek24 a răspuns:

Îți recomand uleiul din sâmburi de struguri presat la rece. Pe lângă faptul că hiratează pielea, previne apariția acneei (datorită acidului linoleic) și întărește membranele celulare. Este un puternic antioxidant și protejează organele împotriva factorilor de mediu nocivi. Îl găsești la magazinele naturiste/plafar.