| rockvandam a întrebat:

Ce medic ar trebui sa consult pentru dezvoltarea penisului?
Penisul meu nu a mai crescut de la varsta de 14-15 ani si acum 23..am undeva la 10-11cm in stare erecta si as vrea sa consult un medic.Si as vrea sa vorbesc cu un medic despre asta si sa vad daca pot face copii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai creste.
Ce ai vrea sa faca medicul, sa traga de el? Doar chirurgical se poate. Daca te tine buzunarul, baga-te.
De inteligenta nu intreaba nimeni.

| Frank51 a răspuns:

Nu are treaba una cu alta, copii poti face. Problema este cand iti creeaza disconfort, sau ai disfunctii erectile, sau nu arata bine estetic. Daca la nici-una de mai sus nu este cazul, stai chill si bucura-te de viata ca placerea sexuala este la fel si cu unul mare si cu unul mic.

| Donsavas a răspuns:

Mergi si consulta un urolog sau endocrinolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar o viitoare operație îți poate afecta erectiile. Adică sa nu mai fie atât de puternice. De multe ori penisul este mic din cauza grăsimii din zona penisului iar dacă ești supraponderal atunci slăbești și ai un penis mai mare cu cativa cm. În rest nu recomand pastile minune care mai repede îți afectează sănătatea decât sa crească penisul. Și nici operația nu este o idee prea strălucită. Alții trăiesc cu micro penis ( 5 cm) și tu zici ca nu ești fericit cu 11 cm?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face nimic altceva decat o operatie, pe care nu ti-o recomand si chiar ar fi nejustificat.
Marimea asta nu are nicio legatura cu fertilitatea sau in orice fel cu facutul de copii. In plus, avand in vedere ca media, in Romania, e de 12-14cm, esti doar cu 1cm sub medie.
Chiar si asa, e un detaliu complet irelevant, nu ai niciun motiv sa-ti faci probleme. Nu intereseaza si nu afecteaza pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cresterea e determinat genetic, nu ai ce sa mai faci decat operatie dar e riscant. altii o au mai mica ca a ta micropenis.

| Raducons a răspuns:

Nu ai ce sa faci las-o asa cum e, ai grija sa nu pui in aplicare metodele date de tot felul de indivizi, daca nu vrei sa ramai si fara aia 10cm

| adryang78 a răspuns:

Creșterea în dimensiuni e una și fertilitatea e alta.
Pentru creștere îți recomand exercițiile Kegel, le poți găsi pe net.
Pentru fertilitate consultă un medic ginecoloc, în primă fază. Dacă este necesar, te va îndruma el mai departe.

| Denisa0954 a răspuns:

Se dezvolta până la vârsta se 16 ani, deci sanse sa ti mai crească nu mai sunt. Si potenta nu tine de marimea penisului

| Alexandrionelu a răspuns:

Ai doua variante:
1. operatia, care implica niște costuri destul de mari, plus riscul de a îți distruge și puținul pe care îl ai.
2. Sa te resemnezi cu ceea ce ai. Copii vei putea face, dar sa satisfaci vreodată o fata sunt slabe șanse (depinde și de grosime).
Totul depinde de tine, ești o persoana care își asuma riscuri, sau te resemnezi ușor.
PS. Nu îți irosi banii și timpul pe pastile minune, creme, geluri, pompe sau dispozitive de tractiune, pentru ca pur și simplu nu funcționează.
Succes!

| BogdanM275 a răspuns:

Da ca nu a crescut pana acum, slabe șanse sa mai crească.

| OmObisnuit a răspuns:

Leaga-l de cap cu un siret iar apoi legi celalalt capat de manerul de la o usa (poate fi si de masina). Dupa ce ai terminat asigurate ca nu e sculata si tranteste usa cat de tare poti (daca e sculata nu merge).O sa doara putin dar aia e, cel mai bine bea ceva ca sa te amorteasca inainte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OmObisnuit):

Ba tu esti normal la cap? Omul e oleaca sub medie si tu vii cu timpenii de-astea? https://www.medicalnewstoday.com/articles/271647.php

| OmObisnuit a răspuns:

La marimea aia, ginecolog