| VisătoareaDePeLună a întrebat:

Ce medicament știți că e eficient împotriva stărilor de nervozitate și anxietate, ca cele din timpul prezentărilor în fata publicului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Autocontrol, yoga, exercitii specifice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceste stări nu sunt boli și nu există medicamente care să le trateze.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Un om normal nu are asa ceva. Eu am dat o parere, mai in colo medicul decide daca e sau nu boala, si faptul ca te emotionezi prea repede nu este in ordine. Ce am zis o rezolva rapid si eficient. Faptul ca in fata publicului se manifesta, scoate la suprafata problema, dar problema este acolo si cand nu se manifesta.

Poate sa o trimita la psiholog sa zica ca se emotioneaza pentru ca nu stiu ce era in trecut si ca...atunci cand e in fata publicului inconstientul ei nu stiu cum interpreteaza ca si cum fiind situatia din trecut (trauma) care ii dadea frica, si deci trebuie lucrat. Deci sa nu ii dea tratament. Sau ca nu are incredere in ea tot din cauza unor chestii la care trebuie lucrat.

| Mosotti a răspuns:

Benzodiazepinele dar nu e voie sa iei constant mai mult de 3 saptamani ca poate da dependenta si sa trebuie sa maresti doza pentru acelasi efect, anxiar una de 1 mg sau jumate ca poate mere si asa, xanax ima de 0, 25 sau 0, 5, lexotan jumate din aia de 3 mg, sau una de 3, una din ele, te duci la medic si spui problema, si poate iti da reteta. Astea isi fac efect in maxim o ora, deci sunt pentru ce vrei tu. Daca ai o anxietate mai serioasa si el considera ca trebuie tratata ca lumea, atunci va vedea ce face.

Parerea medicului poate fi ca tu ai anxietate si nervozitate care se manifesta doar in situatia aia, dar de fapt ai la general, dar trebuie rezolvata problema, odata rezolvata, nu o sa mai ai asta nici in situatia aia. Si atunci daca medicu considera ca e anxietate de tratat, poate sa-ti lase benzo un 3 sapt, dar iti asociaza si un antidepresiv din clasa SSRI care e bun pentru anxietate si iti scoate benzo dupa aia. Iti da benzo asociat, dat fiind ca celalalt poate urca temporar anxietatea. Ala nu da dependenta deci e safe si merge ca tratament pe termen mai indelungat, iar apoi se scoate si ramai bine, sau da alta schema de trat, dar multi asa dau. Aia mai rasariti dau direct Spitomin 30 mg/zi fara benzo asociat.

Daca nu, iti lasa doar benzo la ocazie, ca la ocazie se poate lua oricand, daca nu e zilnica situatia aia, si daca in rest nu ai nici o problema. Si daca e doar la ocazie chestia, e mai bine ca nu te complici inutil. Ai simtit ca se agraveaza in timp? Sau e la fel mereu treaba?

| WhiteLife a răspuns:

Daca vrei ceva pe baza de plante, îți recomand Clamogen plant, eu mai luam înainte de examene și în sesiune sau perioade de stres am mai luat Extract de Măr pădureț de la Plantextrakt. Amândouă m-au ajutat, dar cele de la Plantextrakt îmi plac mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie reteta de la specialist. Da poti incerca si ceai de sunatoare sau de tei. Pastilele au efecte secundare nu recomand pe termen lung mai bine un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti recomand. Am luat ceva slab de la farmacie inainte de un examen si nu am putut sa ma concentrez deloc. Pluteam confuz. Invata sa te autocontrolezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inspira și expira de mai multe ori de fiecare data când devii anxioasa la un moment dat creierul de va seta deci îl vei învata în astfel de momente sa nu mai ai probleme și du te de câteva ori unde sunt mai mulți chiar dacă îți va fi greu fa asa dacă poți în fiecare zi și o sa vezi diferența deci trebuie sa înveți tehnici de respirație 3 ședințe la psiholog îți va fi suficient dacă aplici tot ce ți se spune.

| Stilgar a răspuns:

Un beta-blocant, cum este metaprolol. Majoritatea speakerilor cat ai cantaretii folosesc beta-blocante.

| sadrian46 a răspuns (pentru Stilgar):

E metoprolol scade tensiunea arterială.