| Robeeert1 a întrebat:

Ce medicamente antistres, antidepresive fără prescriptie cunoașteți care să fie și eficiente. Am 17 ani și părinții vor să mă trimită la psiholog, dar nu vreau să fiu îndopat cu cine știe ce "tranchilizante". Cred că sufăr de depresie, la fel cred și prietenii și familia mea. Totuși încă nu sunt sigur de asta. Am promis că găsesc o soluție in afară de psiholog, recomandați-mi pastile, ceva, orice, vă rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Încearcă suplimentul Stress Management de la CaliVita, e un complex de vitamine B+magneziu și vit.C. Nu are reacții secundare. Daca e mai grav, consulta un psihiatru sau un psiholog.Sanatate!

| Simpatic a răspuns:

Pastilele acestea fara reteta speciala din comert sunt ca apa de ploaie fara efect. Toti mint ca cele din plante, sunt niste plante care te fac sa fii mai poate putin mai calm sau sa dormi putin mai bine.
Nu intotdeauna psihologul da pastile sa iei si asa din prima.
Poate vei face sedinte de consiliere etc
Nu strica sa mergi pe la farmacii de acestea bio si sa intrebi de produse pentru depresie insa parerea mea este ca sunt PLACEBO
Daca vrei iti spun eu cateva dar nu garantez ca te va ajuta, insa sunt pe piata de ceva ani si-s chiar scumpute sa faci cura cateva luni de zile, dar partea buna este ca nu au efecte negative ale antidepresivelor.
Si uite ce recomand eu (nu toate odata!) : RHODIOLA, GABA, L-triptofan, Sunatoarea.

| romeo78 a răspuns:

Eu am luat fără rețetă, dar recomandat de doctor, Vagostabyl, pe bază de plante, la Plafar, noul Distonocalm pe bază de plante cred că are altă denumire. Oricum, întreabă la Plafar, sunt multe alternative pe bază de plante!
Sănătate!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu este recoamndat sa iei asfel de pastile la recomandarile cuiva fara a cunoaste cauza si fara a discuta cu un specialist.
Uneori starile de tristete/ deprimate pot fi confundate cu dpresia.
Nu se da diagnostic de depresie asa usor.
As zice totusi sa discuti cu un pshiolog, poate nu e nevoie de tratament, ci doar de putina ordine in viata ta!
Asculta muzica care iti place, iesi la plimbare, cauta un hoby care sa iti ocupe timpul.Fa asta sa zicem o saptamna si vezi ce se intampla!

| Donsavas a răspuns:

Psihologul doar discuta cu tine, ceea ce prietenii si familia nu poate face.
Psihiatrul pentru copii prescrie medicamente si asta pentru ca doar acesta are dreptul sa faca asta.
Noi nu avem ce recomandări sa ti facem, Nu te cunoastem si nu suntem specialiști.
Dacă ești în depresie, sfatul meu este să începi terapia cu antidepresive la îndemnul unui medic si sa te consulti macar cu psihologul școlii. Numai bine!

| Demidol a răspuns:

"nu vreau să fiu îndopat cu cine știe ce "tranchilizante"" dar... "recomandați-mi pastile". Nici tu nu stii ce vrei. Psihologul, spre deosebire de psihiatru, are si alte solutii decat "tranchilizantele". Ca sa nu ajungi la asta, mergi la psiholog.

| Gabriel2424 a răspuns:

Du-te fara frica la psiholog, acel om nu e acolo pentru oamenii ca tine, nu iti va face nimic rau, chiar vrei sa iei toata viata pastile anti stres, ai incredere in tine si du-te.