| anonim_4396 a întrebat:

Ce medicamente fara reteta pot lua pentru anxietare generalizata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Stress Management B Complex(Calivita)
Stress Manager(Sun Wave Pharma)
Magneziu cu B6
Stresclin Lactium
Capsule din Ulei de levantica(hofigal)
Sanatate!

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la Plafar și cereți pastile, ceaiuri din plante medicinale.
Ajută, doar că nu sunt atât de toxice! Sfat, cereți doar cele fabricate în România, la Fares și alte fabrici. Nu luați cele străine, mai ales din India și China, pot fi foarte toxice!

| Bondarel99 a răspuns:

HTP, sunatoare (dar in niciun caz astea 2 impreuna).
Sunt suplimente alimentare, din plante, nu gasesti medicamente pentru asa ceva fara reteta.

| Violleta2022 a răspuns:

1.Tinctura sau extract de VALERIANA
2. Tincutura sau extract de SUNATOARE
Ambele ajuta la calmarea sistemului nervos, eliminand sansele de a face crize de anxietate si panica.
Bineinteles Magneziu si Vitamina B6 sunt indispensabila in acest caz.
Nu recomand sa luati Vitamian B complex, in loc de vitamina B6, chiar daca o are in componenta, doarece are cantitate infima de B6, care nu face nici o diferenta, neputand ajuta corpul, in situatia in care pentru anxietate, este nevoie de doze mari de vitamina B6.

| sierra1 a răspuns:

E unul de-i zice "du-te-și-consultă-un-medic"

Cică e cel mai bun

| Donsavas a răspuns:

Anxietate generalizată ai cand te izolezi si daca ai puterea să ieși din casă si sa mergi la doctor atunci iti da el reteta, daca nu atunci iti chemi salvarea si mergi la spital pentru medicatie!

| FaraNume1245 a răspuns:

"Positive thinking" se numește, dai de el la tot pasul.

| valen71n a răspuns:

StressTame - Formula Antistres

Indicații:
Nervozitate, stres, migrene, anxietate, pesimism, dificultate de concentrare, iritabilitate, palpitatii cardiace, lipsa de speranta, incertitudine (induce relaxare si stare de bine prin cresterea nivelului GABA, serotoninei si a dopaminei);
reduce efectele negative ale excesului de cortizol secretat in situatii de stres prin reducerea nivelului hormonului adrenocorticotropic (hipertensiune, hiperglicemie, imunosupresie, osteoporoza, etc.).
Insomnii (si in partea a doua a noptii), isterii, atac de panica, sindrom de picioare nelinistite, hiperexcitabilitate nervoasa, maladia Parkinson, epilepsie, sevraj, hiperactivitate.

| ȘEMaria a răspuns:

Gasesti in orice farmacie Calmogen se elibereaza fara reteta. este din plante are Valeriana care ajuta la calmare si mare Magneziu care intareste sistemul nervos. este foarte bun pe mine m-a ajutat