| mariuzik a întrebat:

Ce medicamente sa iau impotriva caderii parului? -alea mai esentiale - sa le pot cumpara de la magazin sub forma de pastile efervescente sau simple;

eu am auzit ca impotriva caderii parului ajuta Calciu, Zinc, Magneziu si Fier

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Iti recomand eurovita pentru par si unghii, dar nu ezita sa mergi la un doctor! Este posibil sa iti cada si din cauza stresului, sa ai o micoza la nivelul scalpului!

| s4a a răspuns:

Depinde din ce motiv cade. Daca e genetic poti doar incerca sa amani inevitabilul. Daca e hormonal (nivel crescut de testosteron indicat de obicei prin pilozitate corporala excesiva) poti incetini caderea parului. Alte cauze sunt de regula tratabile si odata rezolvata cauza parul revine la normal.
Mineralele ajuta insa numai in cazul in care ai un deficit, excesul nu e indicat. Iar inainte de medicamente ar fi bine sa incerci metode naturale de oprire a caderii parului.
Poti gasi multe metode aici: http://www.caderea-parului.tk/tratamente-naturiste.html

| Emeraude a răspuns:

Revalid.

| ruiseg a răspuns:

Ma confrunt cu aceeasi problema,
Nu am mai suportat, si am mers la un dermatolog, saptamana trecuta. Avand o trimitere de la medicul de familie, nu am mai platit consultatia, doar tratamentul. Orientativ iti pot spune dupa ce anume s-a ghidat cand mi-a dat tratamentul, mi-a verificat scalpul si apoi mi-a adresat intrebari legate de starea nervoasa, sursele de stres din ultimul timp, bolilel avute. Mi-a recomandat:
Revalid capsule(3 cutii/cate 6 pastile pe zi/2 de-o data)
Calciu+D3(cate o pastila pe zi dupa masa)
Pro Seleniu(2 pe zi)
Un sampon (Vichy Dercos)(utilizat de 2-3 ori pe saptamana)
Aminexil (fiolele Vichy )(http://forum.supereva.ro/....../topic.asp se aplica pe par, in zilele in care nu folosesti samponul)

Daca este genetic, nu stiu ce ar putea ajuta.
Uleiul de ricin este iarasi foarte bun, nu stopeaza caderea parului, dar regenereaza si ajuta la cresterea firului.
Sper ca te-am ajutat:)

| alexcan a răspuns:

Cel mai indicat e sa consulti un dermatolog dai 50 -60 RON dar macar ai prescriptiile unui medic de specialitate.

| rosogalavinia a răspuns:

In potriva caderii parului te duci la farmacie si ceri chel stop si cu el te dai dupa ce faci baie