| anonim_4396 a întrebat:

Ce medicamente sunt bune pentru balonare si flatulenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Timea13 a răspuns:

De si nu sunt la medicina, pentru balonare cred ca ar fi bun Mezym Forte, Bil Plus, Digenzym Forte, toate cam intre 10 și 14 lei
Dacă balonarea și flatulenta apare mai des, nu doar de o data, recomand sa creșteți cantitatea de consumare a apei și închideți orice lichid carbogazos care include și apa minerala
Trebuie sa evitați și consumul unor alimente - Varza, fasolea, broccoli, ridichile, lintea și mai ales lactatele.
Și încercați sa evitați aerofagia. De asta medicii recomanda sa mâncați ușor și încet, sa nu înghițiți mult aer.
Mulțumesc! Sper ca v-am ajutat ☺

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

CARBUNELE MEDICINAL, il poti cumpara de la Farmacie - 100% organic, natural si f. ieftin!
Ajuta extraordinar de mult, atat la imbalonarea cat si la flatulenta. Este cel mai bun
In plus NU are efecte secundare de nici un fel, fiind benefic atat pentru digestie cat si pentru probleme de colon.
Frumusetea este ca, poate fii luat cu succes fara nici o problema, de catre oricine, fiind un carbune 100% natural, organic, fara efecte secundare., foarte ieftin si fara dependenta.

Mai ajuta, daca esti acasa, sa bei ceai fierbinte (sau cat mai cald posibil) de sunataorea sau menta, 1-2 cani, burtica si intestinele se relaxeaza si incepi sa elimini gazele.

Citeste pe internet despre beneficiile carbunelui medicinal ca sunt zeci de articole:
http://lataifas.ro/......-gastrita/

http://www.saptamanamedicala.ro/articole/Carbunele-medicinal.html

https://vremuritulburi.com/......-la-toate/

| Mclaren12 a răspuns:

Cred ca un medicament foarte bun ar fi o alimentatie sanatoasa. Cand vine vorba de boli, medicamente si sistemul imunitar, majoritatea oamenilor se contrazic singuri. Ei pe de-o parte cred ca sistemul imunitar este menit sa protejeze organismul de boli si pe de alta parte ei cred ca sistemul imunitar nu te apara de nicio boala de vreme ce ei iau pastile pentru orice fleac. Sistemul imunitar chiar are capacitatea de a proteja organismul de boli dar pentru asta are nevoie sa fie puternic si sa fie consolidat cu vitamine pe care le iei din alimentele sanatoase (fructe, legume, branza, oua fierte etc.)

| Alexandruuu88 a răspuns:

Espumisan

| PringAloe a răspuns:

Bunica mea... cand se simtea umflata la stomac, lua un pahar cu bicarbonat

| Itanul a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa-ti revezi regimul alimentar. Si un control la medicul gastroenterolog.