| Loremary a întrebat:

cum sa scap de balonare fara medicamente. Tin sa mentionez ca sunt insarcinata in 8 saptamani consum apa 2 litri pe zi.si fructe. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Incearca samanaci fructele dimineata, pe stomacul go, nu in timpul zilei sau seara! Eventual cere de la farmacie ceva pentru balonari dar pe baza de plante sau oricum natural (ceaiuri, carbune etc).

| Elena1415 a răspuns:

Balonarea in sarcina este cauzata de hormonul progesterone. Hormonul progesterone este esential pentru o sarcina sanatoasa.
Ce poti sa faci pentru prevenirea si ameliorarea simptomelor

• Mananca sanatos si bea multa apa (6-7 pahare pe zi, minim), pentru a evita constipatia (care poate agrava simptomele balonarii).

• Opteaza pentru mese mai mici si mai dese (cam sase mese mici, in loc de trei mari), pentru a nu-ti suprasolicita sistemul digestiv.

• Mesteca incet si riguros. Atunci cand mananci prea repede, poti inghiti aer ce poate forma goluri de aer in stomac. Nu vorbi in timp ce mananci.

• Incearca sa te relaxezi. Tensiunea poate cauza inghitirea aerului, atat in timpul mesei cat si in timpul zilei.

• Evita alimentele care pot provoca gaze, de exemplu: varza, fasolea, alimentele prajite, ceapa sau orice iti afecteaza tractul digestiv in mod dureros.

• Limiteaza bautul in timpul meselor. Poti sa bei in restul zilei pentru a compensa.

• Bea din cana sau pahar, nu direct din sticla sau cu paiul, si bea cate o inghititura o data.

• Evita bauturile carbogazoase.

• Imbraca-te cu haine lejere, confortabile si evita orice este prea stramt jurul talei sau burticii.

• Nu mesteca guma si evita dulciurile tari (acadele, bomboane etc).

• Evita orice este indulcit cu Sorbitol, un indulcitor artificial.

• Fa exercitii, chiar si o plimbare scurta poate sa te ajute cu digestia.

• Nu fuma. Pe langa faptul ca fumatul in timpul sarcinii este foarte periculos, el poate sa creasca aciditatea din stomac. In mod ideal, ar trebui sa nu mai fumezi din-nainte sa ramai insarcinata.

• Ia in considerare practicarea unor exercitii de tip yoga pentru relaxare si tehnici de respiratie ce pot ajuta la prevenirea balonarii. Unele persoane care au tendinta de hiperventilare pot inghiti mai mult aer atunci cand sunt anxioase.

• Daca aceste metode nu functioneaza, intreaba-l pe doctorul tau ce medicamente iti poate oferi pentru a diminua efectele balonarii.
Ceaiul de menta - Prepara o infuzie dintr-un pliculet de ceai de menta la 250 ml de apa clocotita. Lasa ceaiul la macerat 20 de minute, apoi bea-l cu inghitituri mici.

• Ceai de papadie - Prepara o infuzie dintr-o lingurita de papadie in 250 ml. de apa clocotita. Lasa ceaiul la macerat timp de 20 de minute si apoi bea-l cu inghitituri mici.

• Suc de lamaie - Stoarce o lamaie zemoasa si amesteca sucul obtinut cu o cana de apa la temperatura camerei. Bea sucul astfel obtinut inainte de mesele principale.

• Patrunjel crud - Desi nu este recomandat in cantitati uriase in timpul sarcinii, patrunjelul crud te poate ajuta sa scapi de balonare. Imediat dupa masa mesteca incet cateva fire de patrunjel crud si inghite putin cate putin.

| Loremary explică (pentru Elena1415):

Multumesc frumos! Sper sa imi fie de folos happy

| Elena1415 a răspuns (pentru Loremary):

Nu aveti pentru ce! O zi buna happy