| bboy a întrebat:

Ce metoda naturista m.ar ajuta pentru a. mi scapa verisoarele de 4 respectiv 8 ani de parazitii intestinali. dau funda! va rog ajutati.ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ancutsa a răspuns:

Buna! happy
Ce simptome cauzează paraziţii intestinali?
- constipaţie;
- diaree;
- gaze abdominale;
- greţuri;
- stări de vomă;
- sindromul de colon iritabil;
- dureri abdominale;
- dureri musculare;
- dureri articulare;
- anemie;
- alergie;
- piele iritată;
- nervozitate;
- măncărime în zona anală;
- oboseală cronică.

5 remedii care funcţionează

1. Cimbrul - eficient pentru giardia
Are proprietăţi antibacteriene, carminative, stimulează digestia şi creează un mediu neprielinic pentru paraziţii intestinali. Îl poţi folosi ca să prepari ceaiuri. Mai poţi să urmezi un tratament cu ulei volatil de cimbru, care are proprietatea de a împiedica reproducerea paraziţilor.

2. Usturoiul - eficient pentru oxiuri
Este recunoscut pentru proprietăţile sale terapeutice în cazul paraziţilor intestinali. Curăţă 2-3 căpăţâni de usturoi, taie felii şi pune la fiert într-un pahar cu lapte. Când începe să fiarbă, opreşte focul şi lasă acoperit până dimineaţă. Se strecoară amestecul şi se bea călduţ dimineaţa pe stomacul gol, cu 30 de minute înainte de micul dejun.

3. Pelinul - eficient pentru giardia
Se fac băi externe de şezut în fiecare seară cu infuzie de pelin.

4. Seminţele de dovleac crude - eficiente pentru oxiuri
Ajută la eliminarea paraziţilor din intestin. Poţi să le consumi crude, să iei capsule cu seminţe de dovleac sau ulei din seminţe de dovleac presate la rece. Mai poţi să-ţi prepari o pastă din 300 grame de seminţe de dovleac pisate şi amestecate cu 50 mililitri de apă plată şi 2 linguriţe de miere până se obţine o consistenţă cremoasă şi pe care să o consumi fracţionat dimineaţa pe stomacul gol, cu o oră înaintede a lua micul dejun.

5. Cuişoare plus seminţe de in - eficiente pentru giardia
Amestecă 10 părţi seminţe de in măcinate cu o parte cuişoare măcinate. Foloseşte publberea pentru salate sau ia câte 25 de grame în fiecare zi timp de o lună. Se ia trei zile consecutiv, după care faci pauză trei zile. Curăţă intestinul de paraziţi, fiind eficient în cazul infecţiei cu giardia.

Sper că te-am ajutat! :*

5 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Capsulele cu usturoi cumparate de la farmacie dar nu stiu cat de eficiente sunt.Ai putea incerca totusi.

| noktambul a răspuns:

Usturoi, un catel pe zi. Seminte de dovleac (bostan) crude. Sa se spele bine pe maini dupa ce merg la buda. Intr-o saptamana (cel mult) scapa de toti parazitii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cand eram mic foloseam usturoiul si ca sa mearga prajeam o felie de paine si o frecam cu usturoi din belsug si un pic de ulei, de asemenea foloseam si mujdei de usturoi, tot din belsug, cu o bucatica de carne. Sanatate si numai bine!

| shadovv a răspuns:

Lapte cu usturoi. Pe scurt, mult usturoi.

| izvordemunte a răspuns:

Ulei din seminte de bostan crude. Nu are un gust prea placut, insa e rapid si eficient.