| anonim_4396 a întrebat:

Ce nu trebuie sa manac/ beau daca iau anticonceptionale si nu-mi doresc sa le scada efectul?
Am auzit ca alcoolul, tutunul sau sucul de grapefruit le afecteaza efectul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul tratamentului cu AC, se poate mânca/bea aproape orice - cu următoarele EXCEPŢII :
* NU se consumă alcool ( des sau exagerat ); o bere "n-a omorât pe nimeni"...
* Ceaiuri ( sau alte preparate ) pe bază de sunătoare
* NU se recomandă grapefruit-ul ( consum direct ca fruct sau sub formă de sucuri )
* NU se administrează antibiotice - în cazul în care faci un tratament cu antibiotice, sunt NECESARE măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pe toată durata tratamentului + ÎNCĂ 7 zile după terminarea tratamentului cu antibiotice.

În rest, pentru mai multe detalii, citeşti Prospectul!

Toate cele bune.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este corect, consulta medicul care iti recomanda anticonceptionalele, este cel mai in masura sa iti spuna.