| teiuby0 a întrebat:

Daca beau suc de grapefruit in timp ce iau anticonceptionale scade efectul lor si pot ramane insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar numai daca bei cantitati mari (1-2 litri de suc pe zi)

| mona a răspuns:

Nu vad nici o legatura intre anticonceptionale si sucul de grapefruit, daca era ceva, cred ca pe prospect specifica

evenso
| evenso a răspuns:

Nu are nici o legatura una cu alta, poti sa bei linistit sucuri de grapefruit.

| teiuby0 explică (pentru evenso):

Da dar am auzit ca grapefruitul si sunatoarea scade efectul

| evenso a răspuns (pentru teiuby0):

Si eu am auzit, dar daca ar fi contraindicat consumul sucului de grapefruit in timp ce faci tratament cu anticonceptionale ar trebui sa apare asta mentionat in prospectul lor, iar eu nu am gasit asta in nici un prospect anticonceptional.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În cazul unui "produs" am văzut în prospect această SPECIFICAŢIE/contraindicaţie - dar nu-mi aduc aminte ce tip de tablete erau...

Verifică prospectul tabletelor tale, şi dacă scrie că NU se recomandă consumul de suc de grapefruit, atunci NU bei acel suc!

Dacă, totuşi, îl bei - atunci scade efectul tabletelor şi TREBUIE să foloseşti metode contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule ) timp de 7 zile de la data la care ai consumat sucul de grapefruit!

Altfel, RIŞTI să rămâi însărcinată!

| LaNaibaa a răspuns:

Nup, stai linistita!

| DDoctorita a răspuns:

Categoric ca NU! happy
Anticonceptionalele au efect asupra hormonelor, nu alimentatiei. happy