| anonim_4396 a întrebat:

Ce nu trebuie sa mananc cand imi vine o data pe luna ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Farcas a răspuns:

Nu te mai lua dupa tot ce zic alti.pentru ca nu tot ce zboara se mananca! Poti manca absolut tot ce ai pofta.Si nu renunta sa faci sport.Cand esti la menstruatia, poti sa faci orice lucru vrei, nu este exclus nimic

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, menstruatia nu ar trebui sa-ti afecteze deloc stilul de viata. Chipsuri oricum nu ar trebui sa mananci mai des de o data pe luna, o punga mica, iar prajeli mai deloc fiindca iti afecteaza sanatatea oricand le-ai manca.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu are nici o legatura mancatul cu menstruatia.happy Ai voie sa mananci ce vrei u.big grin
Nu mai crede tot ce sp lumeawinking

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Alti spun k nu am voie sa mananc prajeli si chipsuri si nu am voie sa mananc inghetata asa ca am vrut sa stiu, pentru ca alti zic ca ar putea aparea complicati

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Nu ma mai judecatzi grejit, asa mi-a zis o prietena ca cica nu am voie sa mananc prajeli si inghetata cand sunt pe ciclu, si de aia am intrebat ca sa fiu lamurita

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Nu ma mai judecatzi grejit,asa mia zis o prietena ca cica nu am voie sa mananc prajeli si inghetata cand sunt pe ciclu,si deaia am intrebat ca sa fiu lamurita

| madalina2727 a răspuns:

Ai voie sa mananci orice.indicat insa este sa eviti alimentele sarate, sa bei multa apa si sa consumi mai multe fructe.doar atat.nimic interzis.

| ellene a răspuns:

Mananca normal...nu are legatura cu menstruatia.stiu doar ca vinul accelereaza fluxul

| dispe a răspuns:

Cudata intrebare! Ciclul e vreo boala si nu stiu eu? Fii serioasa si mananca normal. Igiena este stricta nu alimentatia.

| andreea_8479 a răspuns:

Poate vor sa t retina d la chipsuri sh dulciuri si asa te.au pacalit(s.au folosit de aceasta perioada... u nu sti p[rea multe despre menstruatie...sh gata te.au prins)tongue
nu este deloc adevarat...
nu trebuie sa ti un regim alimenatarwinking

| Kyky a răspuns:

Ce legatura are mancatul cu menstruatia ta? Poti manca si poti face orice lucru ce-l faci zi de zi. happy Menstruatia vine o data pe luna. cel putin asa e normal.

| Kyky a răspuns:

Povesti.

| rvr a răspuns:

Cu 5 zile înainte de data probabilă a apariţiei ciclului este bine să evitaţi consumul următoarelor alimente: produse zaharoase, carne, brânzeturi, lactate, ouă. Aceste alimente cresc producţia de mucus în organism şi astfel ciclul menstrual va fi foarte abundent şi dureros.

- pe toată perioada lunii, evitaţi alimentele foarte acide ca sucurile răcoritoare sintetice, carnea şi grăsimile animale, vegeta, margarina, pasta de roşii sau ketchup, fructele acre, sau necoapte suficient, ardeiul iute sau curry, zahărul, alcoolul, ceaiul negru, cafeaua, oţetul, şi pasta de muştar.

- fumatul şi aerul viciat impurifică şi acidifică sângele. Excesul de acid produce o stare inflamatorie în corp, care favorizează hemoragia.

- evitarea oboselii, evitarea statului mult în picioare mai ales pe tocuri.

- evitarea stărilor de excitaţie nervoasă şi sexuală.

- programul de somn trebuie să înceapă seara între orele 22-23.

- în momentul apariţiei ciclului este bine să încetetaţi orice activitate şi să vă întindeţi în pat. Este bine să vă odihniţi mai mult în prima zi a ciclului. De obicei în a doua zi a ciclului menstrual se elimină cel mai mult sânge şi fluid menstrual. Femeile care au o sângerare abundentă pot pune o pernă sub fese pentru a menţine cât mai mult sângele în cavitatea uterină, asfel el este absorbit de sistemul limfatic al uterului şi o parte din fluide este redată corpului.

- orientaţi-vă mentalul către partea superioară a corpului, vizualizînd curgerea energiei vitale de la picioare către cap. Prin imaginaţie creatoare şi vizualizare, creaţi-vă stări sufleteşti elevate.SUCESC

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa mananci ca si pana acum.Ciclul nu schimba situatia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ce vrei normal es a-ti vina o dta pe luna...si daca nu ai avut nici o relatie sexoala cu vreun baiata nu ai dc sa te temi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai voie sa bei lichide foarte fierbinti deoarece iti accelereaza fluxul ciclului.
In rest, mananca tot ce iti doreste inima
Pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai totusi eu manank tot ce am pofta ...nu conteaza ce mananc... mie se pare o prostie asta, cu, ce nu pot manca cand sunt imi vine o data pe lunalaughing.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te panica! Ciclul nu ar absolut nici o legatura cu ce manaci tu! Poti manca orice, dar daca este sa ti se faca rau, consulta medicul ginecolog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai voie sa bei...cafea, cola si pepsi! acum depinde de organismul tau...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da eu întro lună da în alta nu am

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei nu ai voie sa faci sport

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce inseamna menstruatia=este atunci can sangele necurat iti curge nu mai este folositro organismului si daca nu ai avea ciclul nu ai putea face copii ca acel ciclu iti curata ovarele!@!
Si poti manca tot ce vrei, dar sa nu FACI SPORT ( SA NU ALERGI, EXERXITII DE GIMNASTICA,...) atentie nu ai voie ca iti va curge mai mult si te va durea burta tare!@!

| Lorya a răspuns:

Mie mi-a venit ieri pentruprima data, s fac sport, manc ce vreau si fac exact ce faceam inainte de a-mi veni.

| Leopardina a răspuns:

Dispe nu e boala bre...e ceva pentru fete

| Andreea97_9156 a răspuns:

Eu mananc orice cand sunt pe ciclu si fac si sport inclusiv inot si nu ma doare burta si nici nu-mi vine ciclul mai abundent.