| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
De ce ciclul menstrual nu vine pe aceeasi data ca luna trecuta. intarzie cu cateva zile, sau vine mai devreme.
Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!:*

7 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Pentru ca in mod normal, apare intre 26 si 28 de zile.

| Ebsghjs a răspuns:

Pentru ca esti inca la inceput. happy Asa se intampla la toate la inceput. Nu e reglat!batting eyelashes. O sa se regleze peste 2-6-7 poate chiar 10 ani!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Având în vedere că ai DOAR 14-15 ani ( am studiat şi întrebările anterioare, că aici NU ne-ai spus şi vârsta ) şi presupun că ai menstruaţie de vreo 2-3 ani - e foarte "normal" ca, la această vârstă "fragedă" să existe aceste DEREGLĂRI ale ciclului menstrual!

Şi asta deoarece, la această vârstă ( şi până spre 18-20 ani ) organismul tău este într-o continuă "transformare" ( EVOLUEAZĂ, ca să zic aşa ) - şi, în general, schimbările hormonale care se produc INFLUENŢEAZĂ durata/calitatea/aspectul menstruaţiei ( respectiv a ciclului menstrual )!

Şi NU ai de ce să te îngrijorezi, la această vârstă se poate întâmpla ca să întârzie ciclul de la câteva zile, la câteva luni ( 2-3 luni; foarte RAR chiar întârzieri de 6 luni - 1 an )!

Dar, acestea diferă de la fată la fată, în funcţie de cum "reacţionează" fiecare organism!

Apoi, trebuie menţionat şi faptul că, în general, şi după PRIMUL contact sexual ( începerea vieţii sexuale ) se POT produce astfel de "întârzieri" ale ciclului menstrual!

Cam asta ar fi...

| Niiiicu a răspuns:

Asta se intampla deoarece banuiesc ca esti inca in crestere adica adolescenta si este normal, dupa ce vei ma creste cam de la 18 se va reglawinkingbafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conteaza si ce varsta ai de cand ti-a venit menstruatia pentru ca ciclul tau nu este inca reglat si este perfect normal s anuti vina mereu la aceeasi data el se va regla abia dupa varsta de 17-18 aniwinking

| ZOZOKid a răspuns:

Si-a pierdut calendarul.