| Debbiee a întrebat:

Ce NU trebuie sa mananc pentru a slabi in jur de 7-10 kg? [ nu imi doresc sa slabesc repede ], am inceput sa fac 1 ora de aerobic pe zii + abdomene, am 3 mese pe zii, dimineata de obicei mananc cereale si seara un mar sau un iaurt natural si de maine ma voi apuca de alergat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E mult prea putin un mar seara (care si fermenteaza), vrei sa faci gastrita?

Seara mananca peste cu legume.

Iar dimineata mai poti adauga oua, branza, paine integrala, pe langa cerealele.

Slabeste inteligent, nu sa te imbolanvesti.

Uite ce poti manca :

http://www.getfit.ro/......abire.html

| carhartt a răspuns:

Este bine ca ai inceput sa faci miscare.
Cat despre intrebarea ta, nu este recomandat sa consumi mancaruri grase, orice fel de mancare ar fi, sa nu contina foarte multe grasimi.
Putina grasime acolo nu strica, dar sa nu fie in exces.

| ana233 a răspuns:

Salut! Inainte de a-ti da raspunsul vreau sa te felicit pentru ca vrei sa slabesti mai incet, dar sanatos.Pai nu manca prajeli (de orice fel),orez, paste fainoase si paine alba. Painea alba o poti inlocui cu paine neagra, cu tarate sau cu cea de cartof.
Multa lume poate se intreaba de ce painea alba, orezul si pastele fainoase nu sunt bune. Pai ele n-au nicio vitamina, minerala sau substanta care sa iti hraneasca corpul. Ele doar asa pe moment ca sa le mananci. http://www.youtube.com/watch?v=DBRe-3_aJ90

| y0nutz3ly a răspuns:

Nu manca carne prajita...

Răspuns utilizator avertizat
| CeViataDeRahat a răspuns:

Buna!
Cel mai recomandat pentru a scapa de toate poftele respectiv viciurile pe care le avem cu totii este Apa plata.
Adica tot timpul cand vrei sa mananci ceva sau sa fumezi sau alte lucruri care ne fac rau, sa avem o sticla de apa plata langa noi chiar daca nu ne este sete, bem o gura si ne trece.
Doctorii recomanda 3 mese pe zi, si tot ei zic ca apa ajuta la eliminarea grasimilor din organism.
Stiti ca mereu se zice sa consumam 2 litri de lichidpe zi, minim!, nimeni nu da si o cota maxima, desigur, nu putem exagera...
Si nu manca paine deloc!
Si nici sa nu mananci dupa ora 6!
De preferat mananci o portie mai mare la 6!
Sper ca am fost de ajutor!

| tutorial943 a răspuns:

Pai nu minca Carne prajita, dulciuri, sa nu bei apa minerala ca ingrasa...

| Oana92 a răspuns (pentru tutorial943):

Apa minerala baloneaza, nu ingrasa!

| tutorial943 a răspuns:

Bine mai baloneaza pentru un timp mai lung cam pina a slabi laughing

| Roger_Toma_1994 a răspuns:

1 : nu te lua dupa toti care cred ca stiu despre ce vorbesc!
2 : trebuie sa mananc cel putin 4 mese mici pe zi, daca nu mananci multe mese pe zi si mananci putine dar incarcate intre mese corpul o sa fie flamand si fara minerale si grasimi si cand prinde ceva grasime(energie pentru el) o suctioneaza si nu mai elimina din ea, pentru ca nu stie cand va mai primii alta in loc, daca te-ai apucat sa faci cardio, si alte exercitii, incearca sa mananci minim 200 de grame de orez sau alte alimente bogate in carbohidrati ca sa nu iti lipseasca energia.
3 : Ai vrut sa stii ce nu trebuie mancat, nu trebuie sa mananc prajeli, nu conteaza ca e prajit in ulei, sau grasimi, nu consuma prajeli, consuma cat mai multe lichide, incearca sa mananci de minim 4.5 ori pe zi, dimineata puternic la 12 foarte putin, la 2 putin, la 6 normal si de la 6 in sus de preferat o salata sau mancare light si fructe. Daca specifici greutatea, sexul si inaltimea as putea sa fac o aproximatie de cam cate calorii ai nevoie pe zi sa arzi si de cate ai nevoie sa asimileze corpul pentru a slabi si iti voi face si un meniu sa zicem cu ce ar trebui sa mananc in fiecare zi a saptamani.