| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am 15 ani! ...Am fost astazi cu clasa la cantarit si masurat la dispensar..si eu am 1.83 si 80 kg sunt cel mai gras din clasa..sii sunt si gras pentru varsta mea si inaltime, de ce zic asta asta? Pentru ca asa este..am un coleg in clasa care s-a masurat odata cu mine, are 1.83 si 72 kg cam cat ar trebui sa am si eu, si a zis si asistenta ca-s gras am intrat intr-o mini-depresie..si ce am eu de gand sa fac adica deja am inceput..mananc foarte putin,exclud prajeala dulciuri sucuri, manac doar dimineata si seara si doar imbuc ceva, beau 2 litri de apa pe zi si cand mi-e foame intre mese sau seara beau apa sa-mi astup foame..merg la alergat in fiecarew zi + abdomene si flotari...am stari de ameteala si de greata, dar asta nu conteaza, nimic nu ma va face sa renunt la asta pentru ca imi doresc sa slabesc 10kg ce ziceti, o sa reusesc cu programul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Esti prost, nu gras
eu am 173 si 75 kg si am grasime corporala de 10% si? in 1-2 ani de sala, la aceeasi greutate voi avea 5-7% adica idealul unui corp imaculat, la aceeasi greutate.
cine crede ca kg si inaltimea sunt proportionale e un ratat. culturistii profesionisti la 1.70 metri au peste 85 kg, sunt grasi? masa musculara are volum foarte mic fata de grasime, raportul inaltime-greutate e un rahat.
mananci 2 mese pe zi = rahat. 5-6 mese mici sa rapidizezi metabolismul, nu 2 mese sa il faci incet ca un melc, sa vrea sa prinda tot ce poate. si fara sport = zero. mananca sanatos, mese multe si mici, abdomenele lucreaza abdomenul. nu scad stratul adipos.

inceteaza sa te chinui, mananca cum trebuie, fa sport ca lumea nu abdomene ori ciroza sau ulcerul pe care le vei face vor demonstra cat de prost ai fost in tinerete ascultand toate gunoaiele de asistente

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Am spus ca merg si la alergat nu fac doar abdomene, citeste cu atentie, si nu am sala, daca in urmatorul raspuns propuneai sa merg la sala ok? Si daca as manca 5-6 mese pe zi, m-as face cat un bou sunt sigur...

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nici cea mai vaga idee cum functioneaza corpul uman. cu 2 mese ramai cat un bou. corpul trage toti nutrientii care ii intra, ca intra prea rar. asa ca face tot posibilul sa tina ce primeste. eu nu am zis 6 shaorme pe zi, am zis 6 mese, din ce sunt compuse e treaba ta. ideea e sa tii metabolismul alert.

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Sincer nici nu stiu ce sa mananc in alea 6 mese pe zi, cu toata sinceritatea..asa ca poate raman la 3, ca de 6 chiar nu stiu, dar probabil nu ar trebui sa contina prajeli si chestii de genu nu?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

E simplu.
micul dejun: oua, lactate, fructe. alege 2 din 3, cateva guri
pranz + cina: ceva carnita + salata, daca vrei un cartof sau orez la discretie
intre cele 3 mese principale bagi 1 gustare: un lactat + fruct (iaurt cu mar, branza cu o rosie, ma rog, ce iti place tie) si 2-3 nuci pentru omega si grasimi nesaturate (astea sunt bune, in cantitati modeste). si asa ai 6 mese, cate putin din 2 in 2 ore.

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Si esti 100% sigur ca pot slabi mai repede decat daca as manca doar 2 mese?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandeste-te asa: mananci 2 mese, corpul tau intre astea ce digera? cu ce il alimentezi tu in 24 de ore cu doar 2 mese? energia pe care o ai tu ziua, de unde vine? ce ii da corpului tau energie cu 2 mese pe zi? metabolismul tau hiberneaza. eu nu garantez 100% nimic, la anatomie fiecare corp este diferit de altul, dar cu 6 mini-mese pe zi + alergat nu ai cum sa te ingrasi, decat daca in acele mese mananci prea mult. asa ca scazi cate putin cantitatile la fiecare masa si vezi, te mai ingrasi? daca da, mai scazi cate putin. la un moment dat ajungi sub nivelul caloric necesar corpului si acolo incepi sa slabesti

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

O sa incerc cum zici tu, caci, vreau foarte mult sa slabesc, sa nu mai am burta, si nici grasimea excesiva de pe coapse si burta...sad

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 73, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 6-7 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 7 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat