| MoroClau a întrebat:

Ce parere aveti de ambulanta cu organe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iwantjustice a răspuns:

Am auzit de cazul din Rahova chiar de la o persoana care sta acolo. Se gasesc copii, la coltul strazii, rapiti, fara organe, cu bilet si bani de inmormantare in gura. Nu inteleg de ce nu se da nimic la televizor.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sa speram ca nu e nimic adevarat!

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Asta e un mit urban, la fel cum era celebra poveste cu gaina care naste pui vii in perioada de dupa revolutie. Organele au o perioada de valabilitate dupa ce le scoti din organism undeva pana in 24 de ore. Din asta scazi si durata operatiei, si se ajunge la un numar de ore extrem de mic in care organul trebuie sa ajunga la bolnavul recipient. Cum noi nu avem o piata pentru asemenea organe, iar cea mai apropiata zona "de comert" e la distanta destul de considerabila (mai ales datorita drumurilor noastre) nu ar avea nici un sens sa faci prelevare ilegala de organe in Romania.
Si daca tot esti destul de inteligent incat sa scoti un organ din tara, de ce ai mai risca sa lasi atat de multe dovezi precum un cadavru, niste bani cu serie proprie si un biletel? Cine are destui bani pentru echipamentele necesare pentru o prelevare de organ, ar avea destui si pentru un cuptor-crematoriu pentru cadavre.

| NoChanceForUs a răspuns:

@gyzzard: Din cauza ta nu mai au copiii cu ce speria fetele noaptea la foc de tabără! Sper că ești mândru de tine.straight face

| Bogdanux a răspuns:

Atata timp cat aceste zvonuri nu sunt televizate, nu cred.Aceeasi branza a fost si acum 3-4 ani daca nu ma insel, toti copiii erau incremeniti daca doar pomeneai de "ambulanta fantoma".

| SufletulPetrecerii a răspuns:

Nu exista!

| alexwweraw1 a răspuns:

Sunt de acord cu spusele lui @gyzzard

| bubbuluv a răspuns:

Da si la mine in feretari s-a auzit ca a rapit o fata de 16 ani care a omorata ia scos organele si in gura avea bani pentru imormantare si un biletel ...se zvoneste peste tot chestia asta dar eu sincera sa fiu nu prea cred ...adika politia televiziunea nimic?:O