| arazazaraza a întrebat:

Ce parere aveti de cupola cervicala ca mijloc de contraceptie? Cat de eficienta este si cum se utilizeaza? Se da de la medic sau cumperi direct de la farmacie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Este un mijloc eficient de contraceptie,dar mai putin utilizat in Romania.
E,de fapt,o diafragama mai mica(seamana cu un mare degetar) si se aplica cu ajutorul degetelor direct pe colul uterin.
Se foloseste cu recomandarea medicului,care va alege forma si dimensiunea ei,in functie de particularitatile tale genitale si tot medicul iti va arata si explica in ce fel o vei monta,cum si cat spermicid vei folosi sau daca vei folosi spermicid,pentru ca exista si calote cervicale cu spermicid si calote cervicale fara spermicid.
Multe femei,insa,se simt neplacut sa simta mereu ceva in zona respectiva, diafragma este oarecum incomoda, dar cupola cervicala prin dimensiunile ei, devine suportabila.
Dupa contactul sexual trebuie pastrata in aceeasi pozitie, cel putin sase ore si cel mult 48.
Daca nu esti alergica la spermicide sau nu suferi de sindromul socului toxic, o poti folosi ajutata de indicatiile medicului tau ginecolog.

Daca vrei mai multe amanunte, citeste aici:

http://cristinatoteanu.blogspot.gr/2012/04/cupola-cervicala.html