| SpoiledBrat a întrebat:

Ce părere aveți de oamenii cărora nu le pasa de corpul lor și sunt obezi? Mersul la sala ar trebui sa fie obligatoriu, fara suparare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Asa ziceam si eu laughing E inacceptabil ca barbat sa nu ai catusi de putina masa musculara, cand dai tricoul jos sa vezi si tu niste forme, niste striatii, nu tzatzee si par si sa-ti vina sa borasti.

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nicio parere.Este o alta decizie personala care ii va afecta, cel mai probabil, ulterior, astfel ca degeaba si-ar bate acum cineva gura sa le spuna ca nu-i bine.Multi oameni stiu deja cum sta treaba, insa schimbarea tot de la ei porneste.De exemplu, o prietena s-a lasat de fumat din proprie initiativa, abia dupa ce toti din jur au inceput sa-si vada de viata lor, incetand cu vorbele,, incurajatoare'' la adresa ei.It is what it is si nu poti obliga pe nimeni sa mearga la sala sau sa faca nu stiu ce atat timp cat nu-i afecteaza cu nimic pe ceilalti.

| gabicoo a răspuns:

Fără supărare: Tu mergi?

| SpoiledBrat explică (pentru gabicoo):

Fără supărare: de ce îți pasa?

| Apokales a răspuns:

Cred ca ar trebui sa avem grija la ce fel de societate vrem sa cream.

| troleibuz a răspuns:

Sportul trebuie incurajat, dar e degeaba intr-o tara in care oamenii muncesc de isi rup spatele si 1) n-au bani sa manance sanatos 2) n-au timp si energie dupa 10 ore de munca sa mai faca si sport 3) obezitatea are 1000 de cauze, daca mersul la sala rezolva totul eram cu totii supli, calitatea mancarii e problema la noi.

Mersul la sala nu ajuta cu slabitul, e pentru mentinere sau muschi, si am observat ca dezvolta tulburari de alimentatie pe care unii le confunda cu disciplina.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru troleibuz):

Banii ar fi principala problema... cand iei 3-4000 lei sa dai 25-30 lei pe 1kg de piept de pui, care gatit inseamna undeva la 700grame, si il mananci in 2-3 mese, clar e scump mai ales in momentul in care iti trebuie 4-5 mese diversificate pe zi.
Daca salariul era dublu, pretul se mai justifica, dar asa totul e foarte scump.

| ALM2000RO a răspuns:

Măi, fiecare face ce vrea cu corpul lui, adică e problema fiecăruia. E o problemă individuală și nu a societății. Până la urmă obezii nu fac rău nimănui, e dreptul lor să fie așa, chiar dacă ar fi de dorit să conștientizeze că nu e în regulă pentru sănătatea lor că sunt așa. Ce zici de mersul la sală obligatoriu e inacceptabil, nici într-un stat totalitar nu există aș ceva. De aceea există opțiuni personale, să punem alege (binele sau răul, orice cât timp nu afectăm pe celălalt din jur). Nu sunt adeptul niciunei măsuri coercitive, deci a niciunei obligativități. Sunt însă adeptul conștientizării individuale.

| painecuzahar a răspuns:

Mersul la sala nu slabeste, asta e o conceptie a oamenilor care nu au notiuni elementare de biologie.

| ArchangelElohim a răspuns:

Sunt oameni care se accepta asa cum sunt, fie ca sunt obezi. nu poti impune ca toata lumea sa se duca la sala, daca nu-ti place de un obez nu te uita la el. si nu nu sunt obez, am 52 de kg

| Catennacio87 a răspuns:

Mersul la sala e inutil daca nu ai o alimentatie pe masura, deci in primul rand trebuie sa lucreze la alimentatie, adica sa fie atentie ce mananca si cat mananca si sa faca sport. E biologie elementara, cat timp nu esti in deficit caloric poti trage tu de fiare cat vrei pentru ca nu vei slabi daca alimentatia ramane aceeasi iar grasimea nu se transforma in muschi niciodata. Eu as recomanda practicarea unor sporturi care ajuta nu doar la fizic ci si la psihic, mersul la sala e pentru frectie la picior de lemn, nu se compara cu cate calorii arzi facand un sport in colaborare cu un nutritionist, sportul mai are si avantajul ca iti mentine sanatatea organelor intacta, mai ales sanatatea inimii prin exersarea asa numitului "cardio" de care fug toti insalitii care la 20 de ani deja gafaie cand alearga dupa autobuz. Sala nu e buna pentru slabit, ci alimentatia + practicarea unui sport. Eventual faci sala dupa ce ai slabit pentru a te defini.