| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre așa zisele remisii spontane? De vindecări miraculoase în care medicii nu mai dădeau nicio șansă? De faptul că unui pacient i s-a mai dat o lună de trăit și totuși, am mai trăit 10-15 ani! Ce părere aveți în legătură cu astfel de vindecări? Cu credeți că se produc? Au fost multe cazuri de-a lungul timpului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic asa, ca atunci cand mergi la doctor, si iti zice doctoru ca mai ai 2 saptamani de trait, practic esti condamnat la moarte, ca tu stii ca trebuie sa mori in 2 saptamani. Dar sunt si oameni mai puternici, care nu iau in serios ce zic doctorii, la nivel psihic, isi mentin pozitivitatea, si fac o schimbare in viata lor, facandu-i sa intre in remisie. este totul psihologic.

| Porcusorul a răspuns:

Au fost cateva cazuri de-a lungul timpului, dar vindecarile spontane propriu-zise sunt extrem de rare raportandu-le la cazurile totale similare. Se estimeaza ca o remisie spontana se intampla o singura data la 100 mii cazuri similare. Printre posibilii factori declansatori se numara raspunsul imun neasteptat al corpului, modificari hormonale neasteptate, dar nu poate fi exclus si efectul intarziat al tratamentului la care au fost supusi pacientii.