| AvalohAlyn a întrebat:

In lume,de-a lungul timpului, au avut loc vindecari miraculoase si pe care medicina si stiinta nu le-a putut explica.Vindecari de cancer,de tumori etc doar prin practicarea anumitor tehnici spirituale,holistice de credinta,rugaciunii sau cu ajutorul medicinei alternative,holistice(minte,trup,suflet,new age etc)
Sunt destule cazuri relatate in carti si documente pe internet si prin documentare,ca unii oameni s-au vindecat pur si simplu uimitor,miraculos de un cancer agresiv, de o tumora etc.Stim cu totii ca exista si vindecari fara explicatie stiintifica,pe care medicii nu au putut sa si le explice
Dupa parerea voastra care este cauza acestor vindecari miraculoase,daca nu Dumnezeu sau supranaturalul?
Si daca spuneti ca nu ati auzit de asa ceva,nu va cred,mai bine intrebati mai multi medici cu vechime din toata lumea, chiar exista cazuri in care au avut loc producerea vindecarii in mod neexplicat de stiinta si medicina.
Credeti ca Dumnezeu sau Puterea Inteligante si Superioara sta la baza acestor vindecari sau exista secrete ce nu le-am aflat noi inca?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste coincidență. Sigur exista milioane de oameni care au murit cu rugaciunea in brate.

| minrest a răspuns:

Nu exista nici un caz documentat, nici macar unul. Sunt sute de premii, cateva de milioane de dolari, unul chiar mai mare parca, si altele mai mici; primul caz documentat le ia pe toate. Un caz pentru care sa existe documente medicale atestand o boala grava, documente medicale atestand un tratament alternativ, si documente medicale atestand vindecarea, toate pentru aceeas boala a aceluias bolnav, nu exista nicaieri in lume.

| AvalohAlyn explică (pentru minrest):

Dar în cărțile ortodoxe cu marturii cu sute de minuni și vindecări și în cărțile new age la fel cu marturii de vindecări prin diverse metode și terapii toată lumea minte? Toată lumea de acolo aberează? Mint cu nerușinare? Eu nu pot sa cred asta și nu e asta răspunsul. Ceva mister și supranatural,neobișnuit există,se întâmplă,vindecări miraculoase există și au existat dintotdeauna,minte unul,aberează altul,dar nu sute,mii de oameni din toate cărțile publicate cu acest subiect de pe întreg globul pământesc. Draga Minrest,nu ai auzit niciodată în viata pe cineva care s-a vindecat de cancer cu diverse terapii sau produse alternative, sau cu autosugestie puternica(iată puterea legii atracției) sau pur și simplu că s-a rugat la Dumnezeu și a crezut că se vă face bine și cancerul sau tumoră a dispărut că prin minune la următoarele analize, investigații? Esti un om inteligent însă sincer și ție îți place să închizi ochii și să crezi ce îți convine (că tot mi-ai zis mie asta într-un alt topic)
Nu poți să negi existența supranaturalului sau neobișnuitului, plus că și mărturiile au valoarea lor, când sunt foarte multe deja nu mai e fabulație.

| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca erau atatea cazuri, era si unul corect documentat, demonstrat cu documente. Am cerut mult? Unul singur, nici macar doua. Cartile cu astfel de subiecte se cauta, si atunci unii le scriu, si altii le publica; nici macar nu le pasa ca mint, ei nu pot avea succes decat intr-o sarlatanie, sunt buni de gura si atat; sa nu minta ar insemna sa se resemneze cu ratarea. In plus, ei cred in existenta paranormalului, ca si tine; asa ca considera ca mint pentru o cauza buna, cca sa creada si altii.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

De fapt situatia e cam asa: pentru un fel de cancer rata de supravietuire este de 10%. Din 10 bolnavi, toti se roaga. 9 dintre ei mor si nu mai au cum povesti ca nu le-a ajutat rugaciunea. Unul supravietuieste si zice ca e miracol, a supravietuit ca s-a rugat.

| mentholinks a răspuns:

Exista si filmari cu ingeri, mai bine uita-te la alea.

| Algo098 a răspuns:

E pe fantezie, publicitate, audienta. Nu exista nimic anormal. Totul e asa cum trebuie sa fie, iar povesti se pot inventa multe.

| AvalohAlyn explică (pentru Algo098):

Exista documente oficiale pe care le au unele spitale si medici ca au avut loc vindecari inexplicabile.Deci nu e chiar totul o fantezie, precum crezi tu.

| Algo098 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu cred ca e totul fantezie, iar documentele oficiale sunt niste diagnostice eronate. Daca era ceva serios, nu era la categoria exceptii. Intotdeauna exceptia confirma regula, dar exceptia nu e regula. Exceptiile pot fi reale sau false, dar regula e adevarata intotdeauna. Asa si eu daca spun din greseala 2+2 =3, e o exceptie, dar regula e 2+2=4 care se confirma nonstop.

| suntserios a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu neaga nimeni ca exista vinderi inexplicabile, corpul uman e foarte complex si poate functiona si lupta cu boala in feluri neintelese de noi. Nicio legatura insa cu rugaciuni si alte forțe.

Răspuns utilizator avertizat