| Rainbowling a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Dumnezeu vindeca zilnic milioane de cazuri impreuna cu medicii in spitale cu tehnologii si tratamente moderne si nu in biserica cu popii.
Nu credeti ca acesta este dovada ca Dumnezeu iubeste mai mult siinta decat religia?
Tinand cont de faptul ca Dumnezeu activeaza zilnic in spitale asa cum am aratat mai sus, cum va explicati faptul ca se intampla extrem de rare ori "vindecari miraculoase" ale unor boli incurabile?
Nu vi se pare ca aceasta este lucratura Diavolului care se foloseste de acest prilej astfel incat sa se dea in mod mincinos si fraudulos drept "Dumnezeu"?

Răspuns Câştigător
| IoanieCriminalul a răspuns:

Ma faci sa rad laughing. Macar ai gandit ce ai scris? Du-te la Dumnezeu sa te opereze nu la medici.Nare nici-o logica ceea ce ai scris

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Asa e, de fapt Isus si spune ca nu recunoate pe cei ce fac minuni, ca fiind inchinatorii sai, si e vorba de azi nu de trecut.Matei7:21-23

| imale a răspuns:

Sunt de acoord cu tine..stiinta vine de la Dumnezeu, asa este.dar acele rare vindecari miracuoase de boi incurabile in nici un caz nu este din partea diavolului.Este un lucru bun sa se vindece cineva de o boala incurabila..lucrurie bune vin de a Dumnezeu, cele rele de la diavol.

| Rainbowling explică (pentru imale):

1 Eu nu am spus ca stiinta vine de la Dumnezeu ci am afirmat ca Dumnezeu lucreaza ZILNIC in milioane de cazuri cot la cot cu medicii in spitalele unde este multa stinta si tehnica avansata.
Pentru persoana suferinda este un lucru bun!
Dar si mai bun este pentru propaganda sa diabolica pentru a fi crezut el potrivnicu ca Dumnezeu si iata ca il vedem ca in Casele lui Dumnezeu el este cel slavit! In timp ce truda Creatorului care lucreaza impreuna ZILNIC cu medicii este total nesocotita!

| relian a răspuns (pentru imale):

Ai dreptate ce este bun vine de la Dzeu cei rau de la Diavol.Insa daca imi dai voie sa te intreb ceva.Cine este mai puternic Dzeu sau Diavolul, asa ca idee tu cam ce crezi? Daca este sa o luam dupa ce spune biserica Dzeu este cel mai puternic el face ce doreste.Asta inseamna ca el este sefu, deci este mai sus decit Diavolukl.Si ma intgreb atunci daca tu ai un sef oare faci tu asa ce te duce capul sau faci ce ti se spune? Daca faci ce vrei tu o sa fii dat afara, sau te bag la inchisoare.Deci Diavolul daca este sa existe si sa faca acel rau aia mnu este vina lui.Dzeu la pus sau il pune sa faca acel lucru nu o face el asa de la sine putere pentru ca nu este el sefu.Ce spui?

| lpavel a răspuns:

Eu cred ca diavolul lucreaza prin tine, dar nu are nici o sansa... laughing)))

| kira30 a răspuns (pentru lpavel):

...Are sansa sa e faca de ras.

| Rainbowling explică (pentru kira30):

Sa ma fac mai de ras decat tine, nu cred ca asa reusi oricat de mult m-as stradui!

| Rainbowling explică (pentru lpavel):

Daca crezi ca ADEVARUL vine de la Diavol, este treba ta.
Eu stiu ca MINCIUNA, (adica in cazul in speta crestinismul) vine de la Diavol, si chiar am versete Biblice care imi dovedesc ca am dreptate!

| milan9 a răspuns:

GENERALIZAREA este interpretarea tendențioasă specifică ereticilor! Prin Matei 7, 21-22 Mântuitorul NU ANULEAZĂ POSIBILITATEA MINUNILOR, ci dimpotrivă, o confirmă. El spune doar: "NU TOȚI"!
Vrea să spună că există "ȘI" cazuri de înșelători sau nevrednici PE LÂNGĂ CELELALTE cazuri autentice, pe care le putem deduce din acest context:

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." - Matei 7, 21
"Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut? " - Matei 7, 22

În Matei 7, 21-22, Mântuitorul Hristos NU A GENERALIZAT, așa cum fac ereticii întotdeauna!

| Rainbowling explică (pentru milan9):

Probabil Isus se referea la minunile pe care le face Diavolul!
Pentru ca Dumnezeu impreuna cu "preotii stiintei" numiti doctori, fac in fiecare zi milioane de minuni pe toata planeta, dovada ca Isus nu s-a referit la Dumnezeu ci la Diavol

| Maxim96 a răspuns:

Mai degraba prin tine lucreaza diavolul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca satan stapanatu ti-a spalat creierul si ti-a inoculat o inversare in scala valorilor? eu asa cred.fiindca Doctoruii spun; noi legam rana, Dumnezeu o vindeca eu sant si taran printre altele.deci merg si seman, prasesc, leg.stropesc,asta e treaba mea.aleg ca ajutor temeinic pe Dumnezeu. dupa ce termin partea mea de treaba, ma rog sa si-o faca si el pe a lui.sa dea ploaie la timp, sa fereasca campul de grindina si sa ma intareasca sa-mi culeg recolta.de regula facandu-ne fiecare partea lui de treaba mereu sant multumit si multumesc si lui pentru ajutorul dat.si sincer; este un ajutor de nadejde frate care niciodata nu m-a dezamagit.am ramas uimit mereu ca chiar daca a plouat putin, recolta tot a fost.fiindca asa a binevoit.ia mai citeste-ti odata postarea si poate stii si ce e curcubeul de fapt biblic vorbind?

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Nu.Nu este lucrarea Diavolului. Diavolul e creat din rau,intuneric,ura, manie, durere, suferinta, trufie.El nu ajuta.Acest lucru il face Dumnezeu.Satana a cazut in pacat pentru ca s-a crezut superior Lui.S-a dat drept Dumnezeu de mult timp si uite ce s-a intamplat cu el.Lui iaca cine nu-i place sa ajute sau sa faca bine.Lui ii place sa faca rau si sa distruga.Lui ii place sa vina la urechea ta si sa-ti spuna ca acele minuni nu sunt facute de Dumnezeu, ci de el, ca sa te faca sa-ti pierzi credinta.

| IonutzWoW a răspuns:

Sa-ti spun ceva, Dumnezeu nu se bazeaza pe religie, Dumnezeu ii ajuta doar pe cei care merita. Cei care se vindeca de boli miraculoase folosesc auto-sugestii care ii ajuta sa se vindece de boli.