| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Ce parere aveti despre dieta de 8 ore?
In ce consta?
Ai voie sa mananci in 2 intervale de timp de la 10 la 17 sau de la 11 la 7 iar dupa pana a doua zi la o 10/11 ( depinde cum ai ales) sa nu mananci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Bataie de cap. Fii in deficit caloric si aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dieta de 8 ore sau intermittent fasting 16-8 inseamna ca toate mesele tale sunt intr-un interval de 8 ore, iar in celelalte 16 ore "posesti". Astea 8 ore pot fi oricat: 7-15, 10-18, 14-22, depinde cum ti-e mai bine. Nu e nimic rau cu dieta asta, te poate ajuta. Toata smecheria e ca daca mananci intr-o perioada mai scurta de timp se presupune ca mananci mai putin si ca poti sa ai mese mai mari dar mai putine. Pana la urma ce dicteaza daca slabesti sau nu este deficitul caloric. Daca pentru tine sa mananci in 8 ore face sa fie mai usor sa te tii de deficitul caloric, super! Dar nu inseamna ca daca mananci doar in 8 ore doar asta te slabeste. Ca asa poti sa mananci si doar o ora pe zi dar sa mananci 4000kcal, intelegi tu.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

întrebare, în alea 16 ore n-ai voie să mănânci nici un fruct de exemplu? ceva foarte micuț și sărac caloric

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Pai asta e ideea. 8 ore mananci si 16 nu. Daca mananci atunci nu mai e post. Nu e ceva rau, dar nu ar mai respecta dieta asta 16-8.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi na mă gândeam că n-ai voie să mănânci o masă mai complexă, un fruct mă gândeam că nu se pune atât având undeva pe la vreo 50-60 de calorii...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Eu inteleg, dar post inseamna sa nu mananci nimic. Daca crezi ca nu poti sa tii mai bine nu o faci. Ca idee, e o diferenta mare, adica de exemplu sa nu mananci nimic o zi intreaga e mult mai greu fata de a manca o piersica sau un pepene si nimic altceva in ziua aia. Chiar daca e putin.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am înțeles, întrebam numa, mersi de explicații

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Sigur, n-aveti pentru ce! happy

| christall a răspuns:

Aia nu e dieta sanatoasa in care trebuie sa te infometezi. O dieta sanatoasa este sa mananci din orice cate putin.

| Aasdfghj a răspuns (pentru christall):

Nu-i spune asa ceva ca iti evalueaza raspunsul ca nefolositor. rolling on the floor) vrea sa auda doar ca vrea el.

| Adry05 a răspuns (pentru christall):

Da nu te înfometezi... că mănânci în orele alea cât să-ți fie suficient. eu am avut zile când mâncam o dată pe zi fărăr să țin cont de chestia asta o masă mai copioasă și mă simțeam satisfăcută pe restul zilei, deci e ok cât timp îi dai ce are nevoie