| RainboyDash a întrebat:

In ce consta deismul si ce parere aveti despre el?

23 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Deismul refuza in mod decis ateismul dar si biserica.
Este un lucru bun, incepe sa-mi placa religia asta.

| Hombre a răspuns:

Credinta ca universul e o creatie.

| doctorandus a răspuns:

Deismul e credinta ca Dumnezeu a creat universul si dupa aceea nu impieteaza asupra mersului legilor naturii sau se implica doar sub forma de providenta (proniere) la nivelul marilor evenimente. Deistii nu cred in religie revelata, ci isi bazeaza credinta lor in Dumnezeu pe argumente rationale (filosofice).

| Încrucişătorul a răspuns:

Deismul este o credinta (NU religie sau secta) in care, prin ratiune si observarea elementelor din natura sau a naturii in general, determini existenta unui Creator.

Care e treaba in special? Deistii nu sunt de acord cu religiile existente si nici nu vor sa se identifice ca o religie sau secta; totul se bazeaza individual -adica pe cont propriu- si-ti formezi singur, fara vreo influenta colectiva sau "din randul lumii", conceptia de Creator/D-zeu/Zeu.

*Diferenta dintre deism si panteism*

Cu toate ca exista asemanari intre acestea, sunt si diferente. In primul rand, deismul si panteismul il percep pe Creator ca a creat universul, legile universului, viata etc.
Din puntcul de vedere al deismului, dupa ce a terminat, Creatorul s-a retras in spatiul lui in care nu noi nu putem sa-l accesam vreodata in starea asta materiala in care suntem. Nu intervine in viata noastra, nu-i pasa daca suntem buni sau rai, daca suntem albi sau negri, daca ne rugam sau nu la el; pur si simplu observa (sau nu; cum vrei tu sa-l vezi) lucrurile care se desfasoara acum, in momentul asta.
In momentul in care mori, indiferent de viata pe care ai avut-o, te duci in spatiul acela unde e si el. Nu judeca, nu pedepseste si nu rasplateste; pur si simplu, exista, e acolo.

Panteismul, pe de alta parte, il percepe pe Creator unul cu natura si universul. Explicatia de baza ar fi ca universul si natura sunt vii din cauza ca el, dupa ce le-a creat, s-a contopit cu ele. Prin urmare, el exista in lumea noastra, acum, si nu ne-a abandonat.

Exista si pandeismul; in care sunt imbinate elemente din deism si panteism. Acesta ar explica constructia universului (si a vietii), abandonarea Creatorului care devine una cu universul si natura.

Deismul, panteismul si pandeismul apartin monoteismului.

O alta trasatura esentiala: deismul, panteismul si pandeismul nu-l percep pe Creator ca pe o fiinta sau creatura din lumea materiala. E un pic ambiguu pentru alti credinciosi dar, in principiu, nu este materializat.
Cu toate ca panteistii si pandeistii spun ca s-a contopit cu universul si natura, la fel, nu-l materializeaza pe Creator in vreun fel. (adica nu il vad in icoane ca pe un om, animal, planta sau mai stiu eu ce)

Eu sunt deist.

| RAY a răspuns:

Multi asa zis agnotici cred ca sunt deisti,cred ca deismul are un bun viitor,observ tot mai multe persoane care se regasesc in deism
cred ca deismul e o conceptie buna, deisti gandesc rational nu cred in basme, nu neaga stiinta, doar ca nu cred ca acel big bang a fost cauzat de nu se stie, adica in loc sa spuna nu stiu ei spun ca cineva la creat
mie personal deismul nu imi explica inceputul universului din contra apar noi intrebari asupra apariti acelui zeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deismul e ateismul cu un zeu, adica deisti cred in Dumnezeu, dar nu cred in biserica, Biblie, traditie, ci doar simpla credinta in Divinitate.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deisti nu au credinta pentru divinitate pur si simplu cred ca big bang a fost creat de un zeu atata tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cred intr-o divinitate (Dumnezeu), dar nu in Dumnezeul Biblie.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar ca foarma primara nu teista

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cred intr-o divinitate (Dumnezeu), dar nu in Dumnezeul Biblie. "... si atunci de ce ii zici la acea divinitate "dumnezeu"? Stii ca termenul corect este "zeu" nu? Stii ca si tu la fel ca altii te inchini unui zeu iar acelui zeu ii spui "dumnezeu". Practic, asa l-au numit unii pe zeul tau pentru a-l diferentia de altii.

Termenul "dumnezei" este o prostie, este o tentativa penibila de a crestiniza zeii altora ceea ce este o lipsa de respect atunci cand vine vorba de alti zei.

Cat despre idiotenia cu "Deismul e ateismul cu un zeu"... facepalm. Din moment ce crezi intr-un zeu, atunci NU MAI ESTE ATEISM. E prea complicat pentru tine nu?

"adica deisti cred in Dumnezeu"... GRESIT. Data viitoare cand mai raspunzi unor intrebari sau unor comentarii asigura-te ca stii despre ce vorbesti si asigura-te ca afirmatiile tale sunt corecte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"adica deisti cred in Dumnezeu"... GRESIT"
serios, te rog sa nu afirmi ceva ce nu te priveste, deoarece ei cred in divintate din cate stiu, iar cand am spus "Deismul e ateismul cu un zeu", ma refeream la faptul ca deisti nu au dogme, te asigur dragule ca sunt destul de informat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nici nu au cum sa fie teisti

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Seby deisti nu au zeii, creatori pur si simplu cred intro ceva care a creat universul numai crestiniza deismul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu l-am crestinizat:)) am zis ca cred intr-o forta superioara, pe care deisti au numit-o Dumnzeu. Uite :http://www.deism.com/deismromanian.htm
deci nu vorbesc in vant

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu in dumnezeul tau omule asta isi tot explic, credinta intr-un dumnezeu, forta inteligenta citeste deismul pe engleza
https://en.wikipedia.org/wiki/Deism

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiu asta cum am zis si eu mai sus cred in Dumnezeu, dar nu in cel Biblic, ci doar intr-o forta superioaralaughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atentie forta superioara care de atunci nu sa mai bagat in evolutia universului deci si ei trebuie sa gaseasca raspunsuri rationale astfel se contrazic singuri, daca big bang e doar o ciocnire intre 2 universuri apare intrebarea cand a intervenit acea forta superioara pentru ca nici ei nu pot sti cand a intervenit din moment ce nu stiu care a fost inceputul universului deci intr-un fel sunt un fel de ateii care au o ipoteza care poate fi usor demontata

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cam asa ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cred in zei dar NU cred in zeul TAU motiv pentru care este GRESIT sa folosesti termeni gen "dumnezeu" sau "dumnezei" atunci cand te referi la alatii. Dupa cum am mai zis, acei termeni sunt doar o tentativa penibila de a crestiniza.

"ma refeream la faptul ca deisti nu au dogme"... cezi ca ateismul este doar atat? Doar lipsa dogmelor? Inseamna ca nu stii ce este ateismul. Daca ai un zeu, NU mai esti ateu.
"te asigur dragule ca sunt destul de informat"... ma indoiesc. Daca erai informat NU faceai asemenea afrmatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai stiu ce inseamna ateismul, te rog citeste un pic etimologia cuvantului Dumnezeu, daca nu ma insel Dumnezeu vine din latina si add literam tradus ar fi Domnul Zeu, deci pa fitilesti atata la cap ca nu am crestinat nimic.

Răspuns utilizator avertizat