| lovegirl15 a întrebat:

Ce parere aveti despre folosirea apei de gura?
Eu cand am fost la stomotalog, doctorita mi-a recomandat sa folosesc. Insa, am auzit ca apa de gura care contine alcool poate provoca cancer.
Pana acum am folosit Colgate, iar acum mi-am luat Listerine.
Voi care credeti ca sunt avantajele si dezavantejele utilizarii apei de gura si care considerati ca este cea mai buna marca?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca nu o inghiti sansele sa faci cancer sunt extrem de mici, pentru ca acea cantitate de alcool, care sa zicem ca ar ramane in gura dupa ce o scuipi este infima.
Dar, daca vrei sa folosesti apa de gura, foloseste fara alcool. Eu de la sensodyne folosesc, o data pe zi, dupa ata dentara.
Avantajele? In mare parte curata ce nu ai putut sa cureti cu periuta si cu ata dentara, dezinfecteaza eventualele rani (deci previne aparitia aftelor si infectiilor) si ajuta si impotriva inflamatiei gingiilor.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Buba nu e alcoolul, ci fluorul. Toate porcariile "consacrate" sint niste rahaturi ordinare. Daca tii cu adevarat la sanatatea ta, ai o singura optiune - romaneasca, ieftina, naturala, extraordinara (pe mine m-a ajutat nu o data sa scap de inflamatii/stomatite) - Hofident Q10. O gasesti pe la magazinele naturiste, eu personal o folosesc doar la nevoie. E placuta ca gust/miros.

| J0B0MAT a răspuns:

Multe lucruri pe care le folosim contin substante cancerigene.
Eu folosesc mereu apa de gura.Listerine am avut mai des, acum am una nici nu stiu cum ii zice laughing. Incearca una fara alcool.

| WhiteLife a răspuns:

Nu prea vad cum sa faci cancer daca nu o inghiti. Apa de gura nu e perfecta. Daca nu ai probleme cu dintii si stii sa te speli foarte bine, nu cred ca e neaparata nevoie sa o folosesti. Eu am aparat dentar si am nevoie sa mi se curete foarte bine dintii, parintii mei au paradontoza si stomatologul le-a recomandat o alta apa de gura. Nu faci carii cu ea, iar despre cancer, cred ca doar creste probabilitatea sa-l faci, nu garanteaza nimeni ca o sa il faci sigur.

| Pardelian a răspuns:

Eu am Listerine fara alcool