| SuntFataInPlm a întrebat:

Ce parere aveti despre infometare?
dau funda la cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kirito21 a răspuns:

Infometarea nu este o solutie atunci cand vrei sa slabesti. In momentul in care corpul tau tau se simte infometat incepe sa stocheze grasimile si consuma din masa musculara. Iti privezi organismul de nutrientii necesari pentru ca acesta sa poate functiona la parametri normali. Intervine oboseala si slabiciunea fizica, deshidratarea, slabirea sistemului imunitar si este foarte posibil sa ajungi sa ai tulburari de alimentatie (anorexia sau bulimia). Plus ca intervine efectul Yo-Yo, atunci cand vei ajunge la greutatea dorita si te vei intoarce la alimentatia obisnuita (deoarece daca te vei infometa la nesfarsit vei ajunge anorexica), corpul tau va transforma tot ceea ce primeste in tesut adipos (grasime) si isi va face "rezerve" pentru a fi pregatit pentru o noua perioada de infometare. Ceea ce face infometarea sa fie cea mai proasta solutie pentru pierderea in greutate.

9 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Banuiesc ca cei care fac asta au ca scop slabitul, pai nu e bine deloc, am avut ocazia sa vad astfel de persoane, fete mai exact, si-au facut ele planul sa slabeaca prin infometare, nu ma mir de ce erau palide la fata, in ciuda faptului ca au slabit asa cum si-au propus nu era acea pierdere in greutate naturala, nu au aratat asa bine cum credeau, cateva kg s-au dus, dar la fata erau palide, kg date jos nu au disparut frumos, pielea era mai degraba lasata pe ele, exact ca la inceput de batranete, stari de slabiciue, fara vlaga, stari de voma, mai degraba s-au transformat in zombii. Banuiesc ca ai ca scop sa slabesti si ai decis sa te documentezi putin inainte, in cazul asta ti-as spune sa lasi infometarea deoparte, sportul e cheia, ideea de baza pentru slabit este sa arzi mai mult decat consumi, adica alimentele care le consumi intr-o zi au un anumit numar de calorii, ei bine in acea zi trebuie sa arzi mai multe calorii decat cele consumate, mai reduci din mancare dar nu infometare, si mult efort fizic, asa te vei mentine si sanatoasa, pielea nu se va lasa pe tine cum a fost in cazul celor 2 de care zic, vei capata o culoare frumoasa a tenului si "forme" modelate frumos sa zic asa laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecem peste faptul ca afecteaza sanatatea si nu face deloc bine organismului infometarea e calea cea mai rapida spre ingrasare.

Considerata o metoda f buna de slabit de adolescente in special, faptul ca nu dai de mancare organismului acesta isi modifica metabolismul asa incata sa arda mult mai putine calorii, pana in momentul in care ii dai iar de mancare, si el obisnuit cu "economie" in loc sa proceseze caloriile acestea se vor depune... si puf te faci mai gras decat inainte sa te infometezi

| OldSoul a răspuns:

Infometarea e o adevarata "boala" daca pot spune asa, daca te infometezi mereu vei fii predispus/a sa ai diferite boli/probleme, caderi de calciu si altele, daca vrei sa slabesti, bine, dar incearca sa tii o cura nu sa te infomezi, mai mult strici.

| AirănMeidăn a răspuns:

nici o parere
treaba fiecaruia ce alege sa faca, presupun

| giony54 a răspuns:

Infometare=boala la alegere.Cauta sa ai o alimentatie sanatoasa cat mai naturala si mananca des si putin sa nu-ti fie foame niciodata, bea cel putin 2 litri de apa plata, treptat in o zi si nu mai este nevoie sa te infometezi.Creaza-ti un stil nou de viata in care tu sa ai controlul.Contacteaza-ma!

| matrix100 a răspuns:

Nu cred ca e buna infometarea, daca chiar vrei sa slabesti tine regim, dar nu infometare

| TheWalker11 a răspuns:

"Doamne fereste"
De ce ai vrea sa te infometezi? Sa-ti faci rau singura? :/

| SuntFataInPlm explică (pentru TheWalker11):

Nu am zis ca eu ma infometez. am cerut o parere....Si fetele care se infometeaza o fac pentru ca vor sa slabeasca

| BadSirChaos a răspuns:

Nu, nu, nu, infometarea duce la multe boli din muuuuuulte cauze:
-Fructele si legumele au VITAMINE ESENTIALE cresterii si dezvoltarii organismului, iti faci rau singura daca faci asa ceva, nu slabesti dar nici nu te ingrasi, insa din cauza vitaminei D parca apare o afectiune grava numita rahitism anume, ti se stramba oasele. Trebuie sa ai 3 mese pe zi+ 2 gustari, eventual tine un regim, nu mai manca dupa 6 seara nu manca prajeli, grasimi, chestii d-astea. O saptamana intreaga, cat timp am fost la tara, m-am infometat grav, nu puteam manca aproape nimic pentru ca varsam tot, m-am simtit atat de oribil, prin ce am trecut numai eu stiu, e mai bine sa nu stai nemancata ca sa slabesti.