| TheCrab a întrebat:

Ce parere aveti despre machiajul la 13 ani?
vad fete la scoala date cu fond de ten, rimel, creon de ochi.chatterbox
mi se pare mie sau e prea devreme la 13ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Este mult prea devreme pentru machiaj.
Colegele tale vor arăta dezgustător la vârsta de 20 de ani.
Dacă te machezi la vârste fragede o să arăți foarte bătrână în anii următori.
Ai dreptate,este foarte devreme.
La ocazii speciale cum ar fi un bal,o reprezentația a clasei, o nuntă sau un botez doar un foarte simplu machiaj, în rest deloc.

Numai bine!

| andreeeeea a răspuns:

Pai ca te dai cu putin rimel sa iti dea o forma la ochi.si cu ceva baton corector (mai Ok decat fondul de ten) ca sa iti acoperi cosuletele.nu e probl.cat timp te demachiez corect

dar fete care se dau cu tonee.si iss numa niste pustoaice de 13 ani.intradebvar nu e Ok.si lor o sa le para rau mai tarziubatting eyelashes

| adutzadragutza a răspuns:

E prea de vrem. Te sfatuiesc( ps am 13 ani :d ) sa nu le folosesti de la o varsta asa mica pentru ca strica pielea. Si la mine sunt la fel dar iti zic ca domna diriginta nu are o parere prea buna despre ele chiar daca invata vin cu unghii facute cu rimel si chiar cu ruj.Mie nu mi se pare normal Te sfatuesc sa nu folosesti asa ceva pentru ca strica tenul si il usuca. Sunt doar pentru cele mai mari tongue funda confused

| Bursache a răspuns:

Aici parintii au un rol foarte important in educatia copilului. Daca de mica fiind ti se spune ca nu este inca timpul pentru asa ceva si ti se arata si exemple concrete de femei care arata la o anumita varsta cu fata plina de riduri, pielea fetei lasata ( vezi Brigitte Bardot ), atunci cred ca nimeni din anturajul tau de prietene nu va putea schimba decizia ta de a nu incepe sa te machiezi atat de devreme. Si mai conteaza si ce cosmetice pui pe fata, daca sunt sau nu naturale; pentru ca majoritatea produselor cosmetice de pe piata contin plumb. Urmaresc cu interes activitatea de pe TPU si vad ca sunt promovate de catre diferiti reprezentanti (oriflame, avon, etc) produse ieftine care te fac sa arati bine acum dar efectele acestora se vor vedea in timp. Sa nu fiu inteles gresit ca am ceva cu acei reprezentanti ii inteleg, vor sa castige un venit suplimentar si asta nu este rau, insa ar trebui sa te informezi mai mult inainte de a cumpara un produs cosmetic, cauta sa afli cat mai multe informatii despre ce contine acesta, nu pretul sa fie cel care sa te determine sa il cumperi. Daca te intereseaza sa aflii mai multe informatii trimite un mail sau arunca o privire aici http://forever-aloe-vera.eu/produs/category/sonya/cosmetice-naturale

| Șosețică a răspuns:

Nu este bine sa te dai cu fond de ten si nici cu rimel mai ales la scoala cu creion sa zicem ca da dar nu la scoala cred ca sunt pitzy rau acele fete sa te dai cu fond de ten la 13 ani :o? La scoala unde merg eu este interzis sa te machezi...de la liceu in colo ne lasa dar la 5-8 e strict interzis!

| Patrăţel a răspuns:

Eu am aproape 14 ani ^^ si recunosc ca ma machiez, adica m-am obisnuit sa ma dau cu creion si fard de pleoape. evident si un gloss =| chiar si la scoala. ma simt mai confortabil, de asemenea nu sunt de acord cu fondul de ten de acum, am si eu probleme cu acnee dar nu incerc sa le ascund, pentru. ca o sa fie si mai rau happy.

Răspuns utilizator avertizat
| Mony a răspuns:

Eu am 15 ani...si nu imi place sa ma machiez.
Doar la ocazii speciale un pic de rimel si ir de buze si e destul
Nu vreau sa arat la 30 de ani...ca la 80 laughing
Faza e ca mie imi place naturala...ca machiajul imbatraneste pielea.

sunt de parere ca nu ar trebui sa te iei dupa altele...ca ele nu stiutiu ce rau fac pielii si oricum e prea devremehappy

| bebetho a răspuns:

Mie mi se pare prea devreme intotdeauna. Nu inteleg fetele de ce se machiaza, se simt urate fara machiaj?! Nu inteleg nici rostul vopsitului unghiilor.

| Nolkyz a răspuns:

Eu am aproape 16 ani si tot nu ma prea machiez, mai ales la scoala, in primul rand ca nu prea am timp dimineata, si nici chef laughing. Insa tin sa recunosc ca am o pasiune pentru make-up, si imi plc sa fac make-up, dar incerc sa realizez unul de bun gust, si nu imi plc sa imi incarc tenul degeaba. un machiaj e folosit pentru a scoate anumite trasaturi in evidenta si pentru a masca anumite imperfectiuni in caz ca exista, si unele fete, mai ales la varsta asta nu prea stiu cum sa foloseasca produsele cosmetice si tind sa cada spre latura vulgaritatii chiar.

pentru fetele de 13 ani... depinde acum si de machiaj... poate un mascara, creion de ochi si un gloss e de ajuns, nu stiu, mi se pare totusi cam devreme, de ce sa iti ascunzi trasaturile specifice varstei si sa incerci sa pari mai matura? pentru ce? pentru baieti? o sa ai toata viata parte de chestiunile acestea.

| Tarabostes a răspuns:

Mult prea devreme!

| Carlamonicaanghele a răspuns:

Hmmm si eu am 13 ani si ma rezum doar la rimel...si la ocazii speciale la creion:d

| Iuliiikkk a răspuns:

Colegele mele au 11 ani respectiv 12 (cl 5-a) si deja se maheazalaughingbine eu nu prea ma machez.mai ales la scoala.big grin

| Iuliiikkk a răspuns:

Hm. sa zicem ca nu e prea devreme comparativ cu colegele melehappy

| Gabytza229 a răspuns:

La 13 ani e mult prea devreme, nu au de ce sa se dea mai ales cu fond de ten pentru ca nu au ce sa ascunda

| Jenny23 a răspuns:

E prea devreme, cand vor avea 20 ani vor arata de 35.

| no1cares a răspuns:

Intradevar e peea devreme dar atata timp cat parintilor nu le pasa oh go on

| cισcσℓαтαﺕαєяαтα a răspuns:

Asa si ce vrei sa zici ca tu nu ai folosit niciodata machiajul?straight face Sau nici una dintre voi? Sa fim seriosi!happy Lasati prostiileoh go on`!

| laurash_9338 a răspuns:

Mie una mi se pare prea devreme. Nu vreau sa arat ca o baba la 20 de ani... La o ocazie speciala merge sa te machezi dar nu in fiecare zi sa te dai cu tone de fond de ten pe fata...

| robby212 a răspuns:

Ba da ma lesi era o fata de unde am fost eu, am stat eu la 9 ani creca se machea!

| Smile_5509 a răspuns:

Acum depinde si cum te machezi pentru ca daca iti pui 3 straturi de fond de ten mai inchis decat pielea ta, gloss roz de pitipoanca si rimel de de abia se mai tin genele nu e ok.Dar daca isi dau cu putin fond de ten care e de calitate si putin rimel mi se pare ok.Desi multe fete care se machiaza la varsta asta se macheaza ca niste pitipoance.(si eu am 13 ani si ma machez cand am chef...adica daca intr-o zi ma simt mai bine fara fond de ten nu ma dau.Si cand ma dau imi dau foarte putin si pe pielea curata pentru ca daca ai o piele murdara si plina de grasime e logic ca nu o sa arati bine.Deci mai intai fetele de 13 ani ar trebui sa isi ingrijeasca fata inainte sa se macheze nu sa o incarcehappy.

| Kristina_3133 a răspuns:

E prea devreme.Ok,putin rimel nu face nimic dar nu fond de ten,creion dermatograf,creion de ochi, ruj cu tona, fard de pleoape si altele. Cred ca exagereaza! La 20 de ani o sa arate ca la 50 de ani.winking

| Eu_1327 a răspuns:

Pai eu am aproape 16 ani si nu folosesc deloc machiaj, doar atunci cand trebuie sa ma duc l o petrecere ceva si atunci foarte putin.
Dar fetitele de 12-13 ani care se dau cu toate prostiile p fata, nu are sens la un baiat nu ii place machiajul d pe fata ta, ii place ceea ce esti tu, cu defectele si calitatile tale, nu are logica sa t dai cu o suta de produse p fata aiure, ok folosesti mascara, un ruj ceva. Daca de la 13 ani incepi sa folosesti produse cosmetice la 40 cu ce te dai p fata ca sa iti ascunzi defectele?!
Fiecare cu mentalitatea lui, dar baieti cauta fete cat se poate de naturale nu fete care sa arate ca un claun... parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer?! Da mi se pare prea devreme la 13 ani, mai ales fondul de ten.Sunt clasa a8 si cand vad fete mai mici ca se dau cu fond de ten de zici ca au masca pe fata raman socata.In primul rand la varsta asta nu prea stii sa te machiezi, sa aplici fondul de ten. Uite de exemplu la un eveniment sa zic asa sau o zi de nastere sau chiar si la scoala daca stii sa te machiezi discret, incat sa arate frumos nu mi se pare nimic rau.Atata tot ca daca de la varsta asta incepeti cu fond de ten zilnic, rimel, creion de ochi(mai ales fondul de ten)o sa ajungeti la 20 de ani cu riduri si bube pe fata.Parerea mea e ca totusi e devreme.dar daca chiar vrei sa te machiezi incearca sa nu te machiezi zilnic macar. Daca te dai de exemplu cu rimel la scoala (parerea mea proprie si personala) nu are nimic,asta daca chiar insisti sa te iei dupa celalalte fete.Dar crede-ma ca ai timp mai incolo la liceu sa te machiezi cat vrei plus ca daca ai si o fata curata, fara cosuri mai bine nu te machia de pe acum.

Si stai linistita ca o sa vezi foarte multe fete chiar si mai mici decat tine machiate, rujate si mai stiu eu.Din pacate a devenit o moda sa fii cum e alta din scoala sau sati cumperi si tu ce are tipa cool din scoala.Acum sper sa nu se supere cineva de pe aici pe mine pentru ce am zis, este parerea mea persoanala si ma scuzati daca am spus ceva gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe fete care la 16 ani, arata de peste 20. Ele se cred frumoase, dar nu realizeaza ca aceasta "photoshopare" duce la o imbatranire prematura... daca se mai si fumeaza, vor ajunge bunicii din urma la aspectul fizic.

| Katherine20 a răspuns:

Nu e prea devreme.Si eu am 13 ani si ma machiez (uneori!) Nu prea ma dau cu fond de ten.Dar cu restul da big grin

| LXandro a răspuns:

Eu cred ca este mult prea devreme, dar daca tot esti decisa sa te machiezi, poti alege produse de calitate
http://www.trendis.ro/

| doareuio a răspuns:

Eu zic doar să învățați să scrieți corect deocamdată și să nu purtați grija altora.

| ilinca29ilinca29 a răspuns:

Machiaj la scoala ...parerea mea este ca poti sa folosi decat rimel si putin gloss. Fond de ten in niciun caz pentru ca iti strici tenul si peste 2 ani il vei avea ca al bunicii tale.Acesta este sfatul meu. Multumesc anticipat!

| mela99 a răspuns:

E totusi destul de devreme, dar dc ai nevoie disperata de fond de ten da-te