| TheCrab a întrebat:

Ce parere aveti despre machiajul la 13 ani?
vad fete la scoala date cu fond de ten, rimel, creon de ochi.chatterbox
mi se pare mie sau e prea devreme la 13ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| MumushikTah a răspuns:

Eu folosesc doar rimel si lip de buze :d

| Stiffmeis a răspuns:

Nu este prea devreme.Adica stim cu totii ca cei mici au tendinta sa ii imite pe parinti si tocmai acesta poate fi un motiv. In plus e vorba si de anturaj. E de ajuns sa existe o fata cu 2-3 ani mai mare in grup si sa fie ca un model pentru celelalte.si deja istoria se schimba tongue

| georgy18_8448 a răspuns:

Si eu am 13 ani si e devreme sa ne machiem asa de mici. Dar trebuie sa recunosc ca si eu ma machiam la scoala dar nu cu rimel si cu ruj numai cu putin fard maro mat dar cand ma puneam in banca ma stergeam la ochi pentru ca imi era somn si uitam ca sun machiata laughinglaughing

| JaneSkasgard a răspuns:

Fetele frumoase sunt cele nemacheate. happy Eu una am 14 ani si nu ma machez decat la ocazii speciale. happy Incercasem si eu sa ma dau cu fond de ten mai des, sa fiu si eu ca "celelalte". Ei bine, imi aparusera mai multe cosuri laughing. Nu ma ajutase cu nimic. happy Este pubertatea. E normal sa ai cosuri.winking. Probabil ca de aia se macheaza. happy Anyway, mi se pare o tampenie. big grin Sa nu te machezi :p. O fata naturala arata mult mai bine.winking

| JaneSkasgard a răspuns:

Fetele nemacheata sunt mult mai frumoase. happy O fata cu adevarat frumoasa, nu se macheaza.happy Isi distrug fetele degeaba. Are sa arate la 20 d ani ca la 30. Nu vor mai putea trai fara macheaj. happy

| Scumpica_Roberta_1997 a răspuns:

Eu fac 13ani in primavara si ma machiez chiar si la scoala dar ma dau doar cu putin romel, creion de ochi si un luciu de buze caci multe profesoare sunt stricte si ne pune sa ne spalam daca observa.