| Georgiii_4994 a întrebat:

Intrebare pentru fetelaughing: La ce varsta ati inceput sa va machiati? La 13-14 credeti ca e devreme, nu un machiaj strident : doar fond de ten, anticearcan si rimel, ce parere aveti? happy

Răspuns Câştigător
| Mentaaaaa a răspuns:

E destul de bine... dar totusi inca incearca sa eviti fondul de ten happy

12 răspunsuri:
| Anduciu a răspuns:

La 14 ani cu rimel si corector, iar de la 15 am adaugat fardul de pleoape si dermatograful/tusul lichid.

| Yng a răspuns:

Pai in primul rand nu cred ca ai nevoie de anticearkane de la varsta asta. esti mica inca. iar eu la 13-14 ani deja nu ma mai fardam doar cu fond de ten si rimellaughing eram la fard de ploape si dermatograf sa nu uitam de tus.

| roxyana03 a răspuns:

Am 14 ani jum. si ma machiez. la 14 ani,, sambata sera, a fost prima oara ccand m-a facut prietena mea. ai o viata. nu e de vremetongue

| GEORGY_4531 a răspuns:

Pai... eu am 12 ani jumate si ma dau decat cu un pic de fond de ten,am rimel dar nu ma dau, am machiaj dar nu ma dau, am multe cosmetice dar nu ma dau decat cu un pic de fond de ten si cu un gloss mai stralucitor big grin

| Mmmmaaaaddddyyyy a răspuns:

Pai eu am inceput sa ma machez pe la vreo 12 ani. dar ma machiam numai la ocazii speciale in rest de zi cu zi doar gloss si uneori si rimel. Evita fondul de ten. Mai bine ai folosi o pudra compacta cu minerale. si nici anticearcanul nu e bun.

| Nenumescovici00 a răspuns:

Pai depinde cand vrei tu.Eu am 10 ani jumate si ma machez de mult pentru ca imi place.Cui ii place se macheaza de la ce varsa vrea cui nu-i place nu se macheaza.

| Georgiii_4994 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri si o sa incerc sa evit fondul de ten. Nu ma asteptam sa raspunda si fetitele de 10 anilaughing

| Anonim2938 a răspuns:

Fond de ten si anticearcan?:O Nuu.nu cred ca e bine.Am 14 si nu ma machiezz...dkt putin rimel

| hapyyy a răspuns:

Nu te da cu fond de ten, te poti da cu un rimel cu un creion dar mai rar sub ochi ca te iriti, cu o culoare dar neutra sa para natural, si cu un anti cearcan te dai doar cand e mare nevoie, iar anti cearcan nul dai daca te dai cu fond de ten...fondul de ten peste 16-17 ani. eu am 13 ani si ma machiez, dar trebuie sa iti iei o crema pe care o aplici inainte de machiaj pentru protectie o gasesti la farmacie(intrebi acolo) si nu uita in fiecare seara te demechiaezi poate sati pice ochi in gura tot te demachiezi, pentru ca atunci cand dormi machiajul de pe ploape, rimelul, creionul intra in ochi si iti strici de tot vederea si poti face conjuctivita si multe alte chesti, e bine ca creionul care te dai sub ochi sa nul imprumuti ca nu e igienic faci conjuctivita foarte usor, am facut de vreo 4 ori si nu e placut, dar in rest e ok...nu stident si oricum bine ar fi sa nu fie prea devreme ca la 13-14 ani te machiezi si la 16 ani ce faci(sex?), dar faci cum vrei eu zic ca te poti machia dar doar cu ce ti-am zis: rimel, creion(mai rar sub ochi), o culoare pe ploape(un rosu mai deschis, un mov la o iesire seara la un restaurant sau o plimbare seara prin parc, roz deschis, etc.), anticearcan(in caz de urgenta cand ti se vad cearcanele negre, daca ai dungi negre sub ochi nu te da ca oricum se vad, doar cu o mica operatie trece)(si fond de ten

| Laurentiu5928 a răspuns:

As zice ca fond de ten e deja prea mult la 13-14 ani happy, poate chiar prea mult, un rimel discret ar merge, anticearcan nu stiu ce sa zic. Dar de fond te ten parerea mea e ca e cam devreme happy

| ralukita a răspuns:

Poti sa te dai cu rimel si un gloos ceva, dar daca te dai de la varsta asta cu fond de ten cand o sa mai cresti o sa arati foarte batrana, apar ridurile si multe alte lucrurihappy

| gabriela_9503 a răspuns:

Eu ma machez de la varsta de 10 ani lol acum am 11 si imi place dar nu cred ca este bine :macheaj ma refer rimel si luciu creion de ochi etc ma rog in fie cate odata imi dau si cu fond de ten da nu ma machez in fiecarezi 1 pe saptamanatongue