| LuS[z] a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care fumeaza? DE CE credeti ca fumeaza? Sau in caz ca sunteti fumatori, de ce fumati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| karellen a răspuns:

Pentru ca le place; dependenta fizica de nicotina + dependenta psihica. nu sunt fumator

15 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Sincer, sincer?
Inceputul este din teribilism, plicitseala, complex de inferioritate, nervi, hai a ne dam mari (in plus, tigara in gura iti da un grad de confort similar cu suptul la san - ne dorim confortul din primele luni de viata; putem discuta despre asta)
dupa ce ai intrat in "ritm", este obisnuinta cu alcaloidul numit nicotina, cu micile ticuri cu care te inveti fumand, poate si gradul de "linistire" pe care ti-l da fumatul unei tigari... dupa asta totul devine un obicei prost, ca multe altele pe care le avem, atata doar ca acesta, fumatul, este cel mai pagubos;
m-as abtine sa am pareri despre cei care fumeaza; a avea pareri in privinta asta (a judeca) este de a privi fara toleranta un semen de-al nostru si asta este rau. la nivel spiritual este un pacat mai mare decat fumatul

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu sunt fumatoare dar cred ca la inceput o fac din curiozitate, apoi pentru a se da mari in fata celorlalti si incet, incet, devine dependenta.

| baru a răspuns:

Faptul ca o persoana fumeaza nu anseamna ca o degradeaza Dar nu este nici sanatos Eu de exemplu nu fumez Dar nici nu ma deranjaza cineva care fumeaza Iar cum este drogul banuiesc ca tot asa este si tutunul Se poate renunta dar trebuie sa ai un motiv foarte bine intemeiat Eu nu as recomanda nimanui sa fumeze Pa

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred ca majoritatea s-au invat si obisnuit de fumat si de aceea o fac, devenind o dependenta si un obicei greu de lasat.Eu nu fumez si ma bucur pentru asta.Sanatatea este mai importanta decat placerea, parerea mea.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nu am nixi o parere despre ele.fiecare persoana face ce vrea cu peopria viata, unii fumeaza de placere altii de stres si probleme alti ca sa fie cool...eu nu mai fumez am fumat, dar nu excesicv acolo 2-3 dar m-am lasat si ma simt foarte bine.

| Razvan a răspuns:

Eu nu fumez dar tata da.Cred ca o face din obisnuinta, chiar daca stie nu-i face binesad

| Alexandra. a răspuns:

Fumatul este o prostie, un pas catre o moarte mai rapida.winking Sincera sa fiu... urasc tigarile si fumatul!winking Chiar azi am vazut niste colege fumand... este o prostie! Unii se apuca de mici sa fumeze doar pentru ca asta este o,, moda''. straight face

| Atotstiutorul a răspuns:

Classica: De Filtru!

| YukiMrM a răspuns:

Pai sincer, stres-ul, nervii, m-au impins spre tigari happy si nu motive gen "am luat 4" sau "ma enervat aia"winking

| yanny`s a răspuns:

Sincer.nici eu nu stiu.probabil m`am gandit ca asa imbatranesc mai repede si o sa am si eu ocazia sa`mi vad nepoteii mai repedelaughing

| kennyspark a răspuns:

Fumez pentru ca am si daca n am fac rost.
Sunt fumator. adica fumez de vreo 5 ani. De cand aveam 14 ani mai bine\ine spus.Acum incerc sa ma las dar e aiurea la scoala pentru ca in pauze fumatul e lege. La cafea sau pur si simplu. Pacat ca au interzis Black out-ul pentru ca era mult mai distractiv.

P. S soothe-un raspuns foarte fain. chestia cu suptul la san. prea tare

| cosmic_ray a răspuns:

Eu nu fumez dar ii observ pe altii.aud tot felul de chestii de ex:
"ah m-a enervat aia. da un foc!" sau
"am luat 4 vreau o tigara sa ma calmez"
astea sunt motive stupidute care te fac sa crezi ca nu poti fara tutun si dupa ce fumezi tigara ai impresia ca toate grijile s-au sfarsit.nu am nimic cu fumatorii.bv lor.viciul meu este cafeaua. sper sa fie singurul happyhee hee

| NuAmHabar a răspuns:

Cred ca persoanele care fumeaza fac asta doar ca sa se poata da mari(mai ales la inceput). Poate dupa 30 de ani vor sa se lase de fumat dar le e mult pre greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nici ei nu stiu de ce fumeaza, e naspa sa puti a tutun

| sely_8994 a răspuns:

Pai uni fumeaza din placere alti sa slabeasca.(nu sunt fumatoare). Parerea mea despre ei este ca fac ce vreau dar spre binele lor sa NU MAI FUMEZE!